Konferencja historyczna „Polska w czasach pierwszych królów” przyciągnęła wiele uczniów, ale także sympatyków historii oraz patriotów do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Była to wyjątkowa okazja, aby poznać historię Polski z czasów pierwszych władców, zgłębić wiedzę, ale także zobaczyć wystawę „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego – stauroteka z Ostrowa Lednickiego”.
Rok 2025 to szczególna rocznica dla naszego kraju – obchodzimy tysiąclecie koronacji pierwszych królów Polski – Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Z tej okazji wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, jako sygnatariuszka Listu Intencyjnego w sprawie organizacji obchodów oraz członkini Komitetu Honorowego Obchodów Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie, zaprosiła wszystkich zainteresowanych do Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
– Historia to nie tylko zbiór wspomnień – to klucz do zrozumienia nas samych. Państwa obecność dzisiaj, zainteresowanie uczniów i uczennic, jest najpewniejszym dowodem, że pamięć o przeszłości trwa i inspiruje. (…) Wierzę, że bohaterowie naszej historii, widząc słuchaczy zainteresowanych ich dziejami, doceniliby, że ich marzenie o silnym, rozpoznawalnym państwie spełniło się w pełni – powiedziała wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk.
W trakcie konferencji „Polska w czasach pierwszych królów” uczestnicy mogli wysłuchać m.in. wykładu prof. UAM dr hab. Dariusza Sikorskiego, który opowiedział o dwóch datach koronacji Bolesława Chrobrego, a także historiach z nimi związanymi. Następnie głos zabrał prof. dr hab. Zbyszko Górczak i opowiedział o organizacji oraz funkcjonowaniu państwa czasów pierwszego króla Polski.
Po przerwie na scenę zaprosiliśmy prof. UAM dr hab. Adama Krawca, który opisał państwo za czasów króla Chrobrego, ale także porównał je do innych państw słowiańskich tamtych czasów. Słuchacze zebrani w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu mogli także dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu kościoła na ziemiach polskich w czasie panowania pierwszych Piastów dzięki wystąpieniu prof. dr hab. Krzysztofa Kaczmarka.
Na koniec głos zabrał dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy dr Andrzej Kowalczyk, który opowiedział więcej o wystawie „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego – stauroteka z Ostrowa Lednickiego”, która stanęła na antresoli holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Konferencja była jednym z wielu wydarzeń organizowanych w ramach obchodów tysiąclecia koronacji pierwszych królów Polski. Zachęcamy do zapoznania się z planowanymi wydarzeniami na stronie gniezno2025.pl.