Uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir

W Poznaniu uczczono dziś pamięć 140 tysięcy Polaków, którzy 10 lutego 1940 roku zostali zesłani w głąb Związku Sowieckiego przez NKWD.

Organizatorami uroczystości upamiętnienia 84. rocznicy pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir była wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk oraz prezes Związku Sybiraków Oddział w Poznaniu Marian Macutkiewicz. Podczas obchodów wojewodę reprezentowała I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc.

– Obchodzimy dziś smutną rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir, będącej symbolem podeptania wszelkich praw człowieka, grabieży i nieludzkiej katorgi. Zbrodni tak wielkiej i okrutnej, że dla człowieka, wychowanego na współczesnych, europejskich wartościach – wręcz niepojętej w swojej potworności – mówiła podczas przemówienia. 

Poznańskie obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Polskich Zesłańców Sybiru w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Następnie wicewojewoda, Związek Sybiraków, kombatanci, służba mundurowa, posłowie, samorządowcy oraz wielkopolska młodzież, oddali cześć pamięci pomordowanym pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.

- Nasza obecność zaświadcza, że historię pamiętamy i tę pamięć przekazujemy naszym rodzinom, bliskim, znajomym i wszystkim, dla których patriotyzm, poczucie wspólnoty i szacunek dla historii narodu są ważnymi wartościami – podkreślała Karolina Fabiś-Szulc.

Pierwsza masowa deportacja Polaków miała miejsce 10 lutego 1940 roku. Blisko 140 tys. obywateli polskich zostało wywiezionych do niewolniczej pracy. Kolejne zsyłki przeprowadzono 13 kwietnia 1940 roku, następnie na przełomie czerwca i lipca oraz w maju i czerwcu 1941 roku. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski. Wielu z nich nie powróciło już do domu.

I wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc podczas przemowy na uroczystości pod pomnikiem w parku ZamkowymWicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc oddaję część i pamięć poległym na SybirzeWicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc oddaję część i pamięć poległym na SybirzeOpaska biało-czerwona Stowarzyszenia Katyń na ramieniu mężczyzny w niebieskiej kurtceWierni zebrani podczas mszy upamiętniającej pierwszą masową zsyłkę Polaków na SybirKwiaty i znicze położone pod pomnikiem w parku Zamkowym

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 09.02.2024
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 12.02.2024 - 07:37