Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma już 105 lat

To dla mnie wielki zaszczyt przekazać życzenia dostojnym uczestniczkom i uczestnikom dzisiejszego posiedzenia i podziękować za wszystko, co robią Państwo dla rozwoju akademickiego Poznania i polskiej nauki  – mówiła I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc podczas uroczystych obchodów z okazji jubileuszu 105. rocznicy powstania Uniwersytetu Poznańskiego.

O godz. 12.00 w Sali Lubrańskiego wicewojewoda wręczyła odznaczenia państwowe 94 pracownikom Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Państwa osiągnięcia są wynikiem zaangażowania, talentu i dostrzegania wartości w działaniu na rzecz innych – podkreślała Karolina Fabiś-Szulc. Z kolei po południu wzięła udział we wspólnym posiedzeniu senatów UAM, UMP, UPP i AWF. Uroczystości uświetniające 105-lecie Uniwersytetu Poznańskiego podsumował okolicznościowy koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Chóru Akademickiego UAM ze specjalnym udziałem Magdy Umer.

7 maja 1919 roku odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański. Od roku 1955 uczelnia nosi nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). W latach 50. część jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Poznańskiego przekształcono w samodzielne szkoły wyższe - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP); Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) i Akademię Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (AWF).

powitanie gości na wręczeniu odznaczeń państwowych i nagród pracownikom UAMwicewojewa wręcza odznaczenia państwowe pracownikom UAMwicewojewa wręcza odznaczenia państwowe pracownikom UAMwicewojewa wręcza odznaczenia państwowe pracownikom UAMwspólne pamiątkowe zdjęcie z odznaczonymi pracownikami uczelniwspólne posiedzeniesenatów UAM, UMP, UPP i AWF.okolicznościowy film z okazji jubileuszuwicewojewoda przemawia podczas wspólnego spotkania senatów uczelni wyższych w Poznaniuokolicznościowy koncert z okazji jubileuszuokolicznościowy koncert z okazji jubileuszuokolicznościowy koncert z okazji jubileuszuokolicznościowy koncert z okazji jubileuszu

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 07.05.2024
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 08.05.2024 - 19:31