„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”

14 czerwca br. w holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” autorstwa Anny Kołacińskiej-Gałązki i Jacka Gałązki. W uroczystym otwarciu wzięła udział Karolina Fabiś-Szulc – I wicewojewoda wielkopolska.  

Historie żydowskich dzieci w polskich rodzinach poznali już uczniowie jednej z poznańskich szkół podstawowych oraz zaproszeni goście. Wicewojewoda podziękowała również Stowarzyszeniu „Dzieci Holocaustu” w Polsce za możliwość prezentacji wystawy w holu urzędu.

Wystawa składa się z 20 plansz, na których można poznać historię dzieci i ich dwóch rodzin – żydowskiej i polskiej. Z zagłady w Polsce ocalało ok. pięć tysięcy spośród blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” to opowieść o losach piętnaściorga dzieci, które otrzymały dar życia. Plansze przedstawiają zdjęcia współczesne bohaterów i zdjęcia archiwalne oraz ich historię życia między dwoma światami – kulturą polską i kulturą żydowską.

Chętni mogą zwiedzać wystawę do 12 lipca br.

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 14.06.2024
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 18.06.2024 - 08:58