Konferencja „Prosta i dostępna komunikacja”

Sala Herbowa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu zmieniła się na jeden dzień w centrum prostego języka i dostępnej komunikacji. Wszystko dzięki konferencji „Prosta i dostępna komunikacja”.

W czwartek 6 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja „Prosta i dostępna komunikacja”. Zaproszeni przez wojewodę wielkopolską goście rozmawiali o prostym języku, historii języka polskiego, strategiach komunikacyjnych, które warto wprowadzić w urzędach i na uniwersytetach, ale także o różnicach pokoleniowych w podejściu do języka.

Uczestników w imieniu wojewody przywitał II wicewojewoda wielkopolski – Jarosław Maciejewski. Następnie o swoich doświadczeniach z prostym językiem i dostępną komunikacją opowiedzieli specjaliści: prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, Agnieszka Dąbrowska-Uss z Ministerstwa Finansów, Marek Szambelan z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Poznaniu i Warsztatu Terapii Zajęciowej Przyjaciele oraz dr Katarzyna Lis z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu dążymy do tego, by urząd był otwarty na potrzeby każdego. Jesteśmy sygnatariuszami „Deklaracji prostego języka”. Dokument zobowiązuje urzędy do:

  • dążenia do tego, aby pracownicy doskonalili kompetencje niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie;
  • tworzenia standardów językowych i zachęcania pracowników do ich stosowania;
  • uwrażliwiania pracowników na potrzeby innych – bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy poziom wykształcenia;
  • wprowadzania rozwiązań zgodnie z ideą prostego języka oraz propagowania ich wśród innych.

Dzisiejsza konferencja była sposobem na popularyzację prostego języka i dostępnej komunikacji. To także kolejna okazja, by zwrócić uwagę na temat języka, który nie powinien nikogo wykluczać.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej oraz Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – prof. dr hab. Macieja Żukowskiego.

Wicewojewoda Maciejewski wita gości konferencjiPrzemawia wicewojedaprof. Liberek mówi o prostej komunikacjizaproszeni goście słuchają prelegentaAgnieszka Dąbrowska-Uss z Ministerstwa Finansów mówi o prostym jęzuku w urzędachProgram konferencjiUczestnicyc wydarzenia Marek Szambelan mówi o prostym języku i komunikacji z osobami z niepełnosprawnościa intelektualnąprelegenci słuchają ostatniego wystapieniadr Katarzyna Lis mówi o prostej komunikacji w szkołach wyższychprelegenci konferencji

Autor: Rafał Król
Data utworzenia: 06.06.2024
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 06.06.2024 - 15:31