Numer alarmowy 112

112 to numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej, zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych.

Numer alarmowy 112 służy do wzywania pomocy służb ratunkowych w sytuacjach  nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, w tym aktu przemocy, a także nagłego zagrożenia środowiska lub mienia oraz zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego.  Pomoc można wezwać w drodze połączenia telefonicznego, a także przy użyciu aplikacji mobilnej Alarm 112 lub znajdującego się w pojazdach systemu e-Call. Połączenie na numer alarmowy 112 można wykonać również z telefonu nieposiadającego karty SIM.

Obecnie, wybierając numery 997 (Policja) i 998 (Państwowa Straż Pożarna) uzyskuje się  połączenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a nie z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i/lub Państwowej Straży Pożarnej.

W przypadku dużego obciążenia lub awarii najbliższego centrum powiadamiania ratunkowego ( CPR), połączenie zostaje przekierowane automatycznie do dowolnego ośrodka na terenie kraju.

Wszystkie telefony komórkowe na całym świecie po wybraniu 112 rozpoczną połączenie z numerem alarmowym obowiązującym w danym kraju. W Polsce po wybraniu numeru alarmowego 911 (stosowanego np. w USA, Kanadzie, Ekwadorze, Urugwaju, Wenezueli) połączenie skierowane zostanie do najbliższego Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Autor: Włodzimierz Choryński
Data utworzenia: 08.06.2021
Osoba publikująca: Dawid Politowski
Data publikacji: 08.06.2021 - 14:41
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 03.07.2023 - 07:37