Tryb zwrotu nienależnie pobranych świadczeń
Nienależnie pobrane świadczenia (należność główna oraz odsetki ustawowe za opóźnienie), podlegają zwrotowi przez zobowiązanego na rachunek bankowy organu właściwego gminy niezwłocznie po terminie, w którym decyzja o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranych świadczeń stała się ostateczna.
Informację o terminie, w którym decyzja o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranych świadczeń stała się ostateczna, można uzyskać drogą elektroniczną wysyłając zapytanie na adres naleznosci@poznan.uw.gov.pl(link wysyła e-mail). W treści wiadomości należy wskazać numer decyzji oraz sprawy.
Organ właściwy gminy (dalej „OPS”) powinien niezwłocznie poinformować Wojewodę Wielkopolskiego za pośrednictwem Emp@tii o każdej wpłacie na poczet nienależnie pobranych świadczeń otrzymanej od dłużnika, z instytucji zagranicznej, od urzędu skarbowego, od komornika sądowego, od ZUS (wskutek potrącenia), wynikającej z potrącenia dokonanego przez OPS, poprzez odesłanie kompletnie wypełnionego formularza.
Formularz należy uzupełnić dla każdej decyzji Wojewody Wielkopolskiego osobno, narastająco.
Potrącanie nienależnie pobranych świadczeń (należności głównej wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie) z bieżąco wypłacanych świadczeń rodzinnych lub zasiłków dla opiekunów, zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i interpretacją Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wyrażoną w piśmie DSR-IV.820.596.2016.AW z lipca 2016 r. oraz art. 25 ust. 7 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci:
- powinno być stosowane przez organ właściwy gminy w każdej sytuacji, gdy decyzja w sprawie ustalenia i zwrotu nienależnie pobranych świadczeń jest ostateczna i zobowiązany nie uregulował należności lub uregulował ją częściowo, np. wyłącznie w zakresie należności głównej z pominięciem odsetek ustawowych za opóźnienie;
- jest czynnością materialno-techniczną niewymagającą zgody zobowiązanego, ani wydawania decyzji w sprawie potrącenia, a złożenie do wojewody wniosku o udzielenie ulgi w spłacie nie wstrzymuje potrącenia należności z bieżąco wypłacanych świadczeń (do chwili rozpatrzenia przedmiotowego wniosku).
Ponadto zgodnie z pismem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (syg. DSZ-III.4320.90. 2022.MD z 18.08.2022 r.) OPS występuje do ZUS o dokonanie potrącenia nienależnie pobranych świadczeń z wypłacanego świadczenia wychowawczego.
Informację o wszczęciu procedury potrącenia / wystąpieniu do ZUS z wnioskiem o uruchomienie procedury potrącenia należy niezwłocznie przekazać za pośrednictwem Empatii do Wojewody Wielkopolskiego.
Kontakt w zakresie nienależnie pobranych świadczeń
Wątpliwości lub pytania dotyczące zwrotu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych i/lub świadczenia wychowawczego można kierować drogą elektroniczną na adres naleznosci@poznan.uw.gov.pl .
Ze względu na ochronę danych osobowych w wiadomościach wskazywać należy wyłącznie NAZWISKO zobowiązanego, do wiadomości nie należy załączać niezabezpieczonych plików zawierających dane osobowe (np. numer PESEL), w tym skanów przelewów bankowych.