Ustawa o asystencji osobistej to ważny krok do wyczekiwanej systemowej poprawy warunków życia i pracy osób z niepełnosprawnościami w całej Polsce. Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyły się konsultacje projektu ustawy z przedstawicielami środowiska osób z niepełnosprawnościami, organizacji pozarządowych oraz samorządowcami.
Podstawowym celem projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami jest systemowe uregulowanie dostępu do tej formy wsparcia, niezbędnej dla możliwości realizacji prawa do niezależnego życia osób wymagających intensywnego wsparcia (persons with high-support needs). Za przygotowanie projektu ustawy odpowiedzialny był pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń. Wraz z opublikowaniem projektu rozpoczęły się konsultacje społeczne, w ramach których odbywają się spotkania z udziałem ministra.
Uczestnicy spotkania konsultacyjnego w WUW Poznań mieli okazję zapoznać się z projektowanymi rozwiązaniami, omówić najważniejsze założenia projektu oraz zgłosić uwagi, opinie i sugestie co do ostatecznego kształtu ustawy. Zgłoszone uwagi pozwolą na udoskonalenie i dostosowanie proponowanych regulacji do realnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Usługa asystencji osobistej, polegająca na indywidualnym wsparciu w wykonywaniu codziennych czynności, których osoby z niepełnosprawnościami nie mogą realizować na równi z innymi osobami, ma na celu aktywne włączenie i pełny udział tych osób w życiu społecznym oraz zawodowym.
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie rozwiązań umożliwiających precyzyjne kierowanie usługi do osób z niepełnosprawnościami, adekwatnie do ich potrzeb. Przewidziano wykorzystanie systemu oceny poziomu potrzeby wsparcia, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, uzupełnionego o niezbędne dla zapewnienia zindywidualizowanej usługi asystencji osobistej, dodatkowe elementy ustalania liczby godzin asystencji potrzebnej danej osobie z niepełnosprawnością.
Rozwiązaniem gwarantującym powszechność usługi będzie zobligowanie samorządu powiatowego do zapewnienia form jej realizacji, gdy zgłosi się do niego osoba z niepełnosprawnością. Powiat, jako realizator będzie mógł wykonywać usługę we własnym zakresie lub zlecić jej wykonanie wybranemu podmiotowi (z katalogu określonego w ustawie), za którego działalność będzie ponosił odpowiedzialność. Przewiduje się również możliwość realizacji usługi przez podmioty pozarządowe (organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne), działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami na danym obszarze oraz możliwość samozarządzania asystencją osobistą przez użytkownika - osobę z niepełnosprawnością.
Konsultacje rządowego projektu ustawy o asystencji osobistej zostały wpisane do Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji. Oznacza to, że każda obywatelka i obywatel może się zapoznać z jego treścią, zgłosić swoje uwagi i zaproponować zmiany.
Na stronie https://niepelnosprawni.gov.pl/p,185,asystencja-osobista zamieszczone zostały najważniejsze dokumenty dotyczące ustawy: projekt, jego uzasadnienie, Ocenę Skutków Regulacji oraz Formularz zgłaszania uwag do projektu. Aby wziąć udział w konsultacjach wystarczy wypełnić Formularz, a następnie wysłać go na adres e-mail asystencja.konsultacje@mrpips.gov.pl.
Uwagi można zgłaszać do 15 stycznia br.