W dniach 14 - 15 marca 2025 roku w Poznaniu odbywa się III posiedzenie Krajowej Rady Ratowników Medycznych. To kolejne spotkanie, na którym będą podejmowane ważne decyzje i ustalenia mające wpływ na budowanie najmłodszego w Polsce samorządu zawodowego. W ramach posiedzenia w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu spotkali się ratownicy medyczni z całego regionu, aby dyskutować o wyzwaniach i przyszłości swojego zawodu.
– Znajdujemy się w czasie transformacji opieki medycznej w całym kraju. Naszym wspólnym zadaniem jest przygotować rozwiązania, które będą w przyszłości korzystne dla wszystkich obywateli. Właśnie w ten sposób powinna odbywać się debata publiczna z poszczególnymi grupami odpowiedzialnymi za ochronę życia i zdrowia naszego społeczeństwa – mówił II wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski.
Spotkanie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu miało na celu przeprowadzenie konsultacji dotyczących wyzwań z wykonywaniem zawodu ratownika medycznego oraz funkcjonowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne na terenie województwa wielkopolskiego. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele środowiska ratowników medycznych oraz innych służb ratunkowych.
– Po wielu latach starań udało się powołać samorząd zawodowy ratowników medycznych, co pozwoli na to, aby głos ratowników był bardziej słyszalny – podkreślał prezes Krajowej Rady Ratowników Medycznych Mateusz Komza. – Jesteśmy u progu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Pojawia się wiele nowych elementów, jak motocyklowe jednostki ratownicze, czy też kwestie związane z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa wykonywania zawodu ratownika medycznego.
Krajowa Izba Ratowników Medycznych (KIRM) to samorząd zawodowy ratowników medycznych, działający na podstawie ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.
Organami KIRM są:
- Krajowy Zjazd Ratowników Medycznych – najwyższy organ, wybierający władze samorządu.
- Krajowa Rada Ratowników Medycznych – organ wykonawczy, kierujący bieżącą działalnością Izby.
- Sąd Dyscyplinarny i Wyższy Sąd Dyscyplinarny – rozpatrują sprawy naruszeń zawodowych i etycznych.
- Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej – prowadzi postępowania dyscyplinarne wobec ratowników.
- W Krajowej Izbie Ratowników Medycznych województwo wielkopolskie ma 15 przedstawicieli:
- Krajowa Rada Ratowników Medycznych: Krzysztof Baraniak (Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego w Oddziale Ratownictwa Medycznego Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu), Jakub Wójciak.
- Komisja Rewizyjna: Przemysław Rachubiński (wiceprzewodniczący), Bogusz Szczepański.
- Rzecznicy Odpowiedzialności Zawodowej: Marcin Jankowiak, Łukasz Omulecki.
- Wyższy Sąd Dyscyplinarny: Maria Żórawska-Ewertowska (wiceprzewodnicząca) - kierownik Oddziału Ratownictwa Medycznego Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Błażej Strugliński (sędzia).
- Sąd Dyscyplinarny: Sebastian Kubiak, Mikołaj Sosiński, Jakub Skałecki.
- Delegaci: Weronika Kosmowska, Mikołaj Ambrożak, Paweł Jabłoński, Tomasz Chorążyczewski.
Do głównych zadań KIRM należy m.in. nadzór nad wykonywaniem zawodu i etyką zawodową, postępowania dyscyplinarne wobec ratowników naruszających standardy zawodowe, jak również przyznawanie prawa wykonywania zawodu (PWZ) oraz prowadzenie centralnego rejestru ratowników. KIRM reprezentuje także interesy ratowników w konsultacjach ustawowych i współpracy z instytucjami ochrony zdrowia. Izba odpowiada również za doskonalenie zawodowe, organizację szkoleń i monitorowanie obowiązku kształcenia ustawicznego.