Znamy laureatów III edycji konkursu "Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie"

Treść archiwalna

Gołańcz, Łęka Opatowska i Opatówek to trzy "Wielkopolskie Gminy Przyjazne Rodzinie". Wyróżnienia podczas uroczystej gali wręczyli laureatom wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz wicewojewoda Marlena Maląg.

To już trzecia edycja konkursu, którego celem jest promowanie samorządów najaktywniej angażujących się w działania prorodzinne. Tytuł "Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie" jest prestiżowym wyróżnieniem dla samorządów. Do udziału w konkursie zgłosiło się kilkadziesiąt gmin z terenu Wielkopolski. Rekomendacji 6 kandydatów do nagród dokonała działająca przy wojewodzie wielkopolskim Rada Rodziny. Spośród nich wojewoda Zbigniew Hoffmann dokonał wyboru trzech laureatów.

Uroczystość rozpoczęła się od występu zespołu wokalno-instrumentalnego Agnus Dei z Kalisza. Wydarzenie było także okazją do podsumowania konkursu plastycznego "Ja i moja rodzina" zorganizowanego przez wojewodę wielkopolskiego. Wybrane prace zilustrowały kalendarz na 2019 rok wydany przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Punktem kulminacyjnym gali było wyłonienie zwycięzców w tegorocznej edycji konkursu "Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie". Pierwszym z laureatów została gmina Gołańcz, której mieszkańcy mogą korzystać między innymi z gminnego becikowego, a z myślą o najmłodszych oferowane są bezpłatne zajęcia dodatkowe w szkołach. W gminie funkcjonuje też Centrum Wspomagania Rodziny oraz Rodzicielska Grupa Wsparcia. Starsi mieszkańcy mogą korzystać z Gminnej Karty Seniora. W ostatnim czasie gmina sfinansowała budowę kilku siłowni na świeżym powietrzu oraz placów zabaw dla dzieci.

Wyróżnienie trafiło także do gminy Łęka Opatowska. Samorząd wspiera mieszkańców prężnie realizując gminny Program Wspierania Rodziny. Prowadzi Świetlicę Środowiskową "Słoneczko", która w bardzo wszechstronny sposób, swoimi działaniami wspiera lokalną społeczność. Mieszkańcy mogą uczestniczyć w rodzinnych rajdach rowerowych oraz wycieczkach krajoznawczych, licznie organizowanych przez samorząd. Gmina finansuje również kolonie letnie dla dzieci oraz realizuje program "Poprawa dostępu do usług społecznych w powiecie kaliskim".

Trzecią "Wielkopolską Gminą Przyjazną Rodzinie" została gmina Opatówek. Gmina zapewnia wszystkim uczniom transport do szkół. Na terenie gminy realizowane są liczne projekty prorodzinne: warsztaty edukacyjne, pikniki i programy profilaktyczne. Samorząd współorganizuje wyjazdy na wypoczynek letni i zimowy dla dzieci. Mieszkańcy gminy mogą rodzinnie spędzać czas, uczestnicząc w rajdach rowerowych, turniejach piłki nożnej czy wieczorach patriotycznych.

Fundatorem nagród w konkursie była Enea Operator sp. z o.o.

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 18.12.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 09.01.2019 - 09:09