W drugim dniu uroczystości rocznicowych z okazji 1050-lecia chrztu Polski, w trakcie organizowanego po raz pierwszy w historii poza Warszawą posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, prezydent RP Andrzej Duda wygłosił orędzie. Obradom przewodniczyli marszałkowie obu Izb parlamentu.
fot. Sejm RP
W sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich zgromadziło się blisko 1300 osób - najwyższych przedstawicieli państwa, m.in. premier Beata Szydło, Rada Ministrów,członkowie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiciele parlamentów europejskich, korpusu dyplomatycznego oraz wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wspólnie z wicewojewodą Marleną Maląg.
Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Nie był, lecz jest – bo decyzja naszego pierwszego historycznego władcy zdecydowała o całej późniejszej przyszłości naszego kraju – mówił w orędziu prezydent Andrzej Duda podkreślając chrześcijańskie fundamenty państwa.
Prezydent odniósł się też do siły narodu, który nie zatracił wiary mimo działań komunistów. Przypomniał też działania Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, którego dzieło „otworzyło drogę do pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II i do pokojowej rewolucji „Solidarności””.
Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski Sejm i Senat przyjęły specjalną uchwałę. W dokumencie podkreślono, że "w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał, dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski - niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości".
Bezpośrednio po obradach uczestnicy obchodów rocznicowych wysłuchali prawykonania „Oratorium966.pl” skomponowanego specjalnie na tę uroczystość przez Jacka Sykulskiego. Prezydent Andrzej Duda Duda odsłonił na budynku MTP tablicę upamiętniającą historyczne wydarzenie, jakim było Zgromadzenie Narodowe.
Ważnym punktem trwających od czwartku w Wielkopolsce centralnych uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski była uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina. Homilię do wiernych zgromadzonych w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Mszę św. poprzedziła uroczysta procesja maryjna, nawiązująca do celebracji milenium chrztu Polski w 1966 roku.
Po nabożeństwie prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz Marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, złożyli kwiaty na grobie Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
W sobotę, trzecim dniu centralnych obchodów jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i początków polskiej państwowości, uroczystości przeniosły się na Inea Stadion przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu. Tam przed południem odbyło się jubileuszowe świętowanie pod hasłem „Gdzie Chrzest, tam nadzieja”. Eucharystię z chrztem dorosłych poprowadził Legat Papieski kard. Pietro Parolina.
Wieczorem przy ul. Bułgarskiej zaprezentowany został musical „Jesus Christ Superstar” z legendarnym wokalistą Markiem Piekarczykiem w roli głównej.