Dziś w godzinach popołudniowych do 200 m3/s zmniejszony zostanie zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko. To o 30 metrów sześciennych mniej niż do tej pory. Poniżej zbiornika na terenie powiatu kolskiego znacząco obniżył się poziom Warty. W stosunku do wcześniejszych maksymalnych przyrostów odnotowano blisko 60-centymentrowe spadki.
Podobna tendencja spadkowa obserwowana jest na odcinku Koło-Konin, gdzie różnice wynoszą ok. 40 cm. Nie występują tam przesiąki na wałach przeciwpowodziowych. Opada też poziom wody na zawalu, gdzie gromadziła się woda w skutek wcześniejszych nieszczelności wałów.
Bezpieczny jest też teren ujścia Prosny do Warty w okolicach Żerkowa, gdzie w ubiegłym tygodniu 120 tysiącami worków umocniono i podwyższono kilkukilometrowy odcinek wału. Woda na Prośnie w Piwonicach opada w szybkim tempie; aktualny poziom rzeki poniżej stanu alarmowego to 184 cm.
Niewielkie spadki notuje się na odcinku Śrem – Poznań (Śrem -6 cm). Umacniany i nadzorowany jest wał w Rogalinku, gdzie cały czas pracują pompy, zabezpieczające zagrożone gospodarstwa.
Zgodnie z prognozami, Warta w stolicy Wielkopolski znacząco będzie obniżać się od piątku. Dziś wodowskaz na moście Rocha pokazał o godzinie 14:30 663 cm. Za Poznaniem do kulminacyjnej fali przygotowują się Obrzycko i Wronki. Do tej pory wroniecka straż pożarna zabezpieczała jedynie przesiąki na wałach i wypompowywała wodę z zalanych piwnic. Podtopieniu uległy ogródki działkowe.
W poniedziałek rozpoczną się prace związane z zamknięciem sześciometrowej wyrwy w wale na wysokości Kraśnicy, przez którą Warta wpływa na tzw. polder Golina. Prace pod nadzorem inspektorów WZMiUW prowadzić będą między innymi żołnierze oraz strażacy. Pozwoli to na stopniowe osuszanie zalanych gospodarstw na terenie gminy.
Dziś wojewoda Piotr Florek zaapelował do starostów, by ujednolicili sposób pracy służb i inspekcji, które będą prowadziły działania na terenach powodziowych. Tak zwane „czwórki”, czyli czteroosobowe zespoły, składające się z powiatowego inspektora budowlanego, inspektora sanitarnego, inspektora weterynarii i państwowej straży pożarnej mają możliwie szybko dotrzeć do poszkodowanych przez powódź.
Dotychczas na terenie województwa wypłacono w gminach 178 tys. zł zasiłków celowych. Zasiłki do 6 tysięcy złotych wypłacają już m.in. gmina Kalisz, Gołuchów, Kraszewice, Kościelec, Kobylin. Również samorządy włączają się w pomoc powodzianom. Do gminy Golina trafiły właśnie 20 ton paszy przekazanych przez Dobrzycę.