XVIII Kongres Gmin Wiejskich w Poznaniu

Treść archiwalna

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się XVIII Kongres Gmin Wiejskich z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. W spotkaniu z samorządowcami uczestniczył także wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Podczas sesji plenarnej poświęconej 25-leciu reaktywacji Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej zaprezentowano osiągnięcia organizacji i samorządowców w podnoszeniu jakości życia mieszkańców wsi. Prezydent Andrzej Duda dziękował przedstawicielom samorządów za ich działalność. - Ogromnie się cieszę, że mogę się z państwem spotkać w Poznaniu, w tym niezwykle ważnym dla Polski roku, ale roku ważnym i szczególnym także dla państwa organizacji. Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości, a państwa związek 25-lecie reaktywacji. Cieszę się także, bo polskie środowisko gmin wiejskich, polskich rolników, to jest ta część społeczeństwa, której w stulecie odzyskania niepodległości trzeba pokłonić się w sposób szczególny - mówił prezydent.

Prezydent w przemówieniu przypomniał także, że obszary wiejskie stanowią bardzo istotny element polskiej państwowości. - Reprezentujecie ponad 90 proc. powierzchni kraju, ponad 50 proc. mieszkańców Rzeczypospolitej. Jesteście więc organizacją niezwykle reprezentatywną. Można zadać pytanie czy to dobrze, że istnieje samorząd. Myślę, że odpowiedź na to pytanie może być tylko twierdząca. Z całą pewnością decentralizacja poprzez odnowienie samorządu terytorialnego to na pewno był ten element zmian ustrojowych, który się udał i przynosi pozytywne owoce - podkreślał Andrzej Duda.

Wojewoda wita prezydenta na lotnisku w Poznaniu. W tle fragment samolotu. Na zdjęciu prezydent oraz minister edukacji narodowej.Przemówienie prezydenta podczas spotkania z uczestnikami kongresu.Na zdjęciu wojewoda oraz inni uczestnicy spotkania. Przemówienie prezydenta. W tle uczestnicy spotkania.Uczestnicy spotkania. Przemówienie minister edukacji narodowej. Wspólne zdjęcie uczestników kongresu z prezydentem.Wspólne zdjęcie wojewody i wielkopolskich samorządowców. Wspólne zdjęcie prezydenta z kierownictwem kuratorium oświaty w Poznaniu.

Foto: Jakub Szymczuk, KPRP /Joanna Szczechowska, WUW

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 20.06.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 11.07.2018 - 08:20