Realizacja inicjatyw wspierających system oświaty to jeden z priorytetowych celów jakie stawia sobie rząd Prawa i Sprawiedliwości. Rozwijane umiejętności oraz poszerzanie wiedzy młodych ludzi to działania, które zaprocentują w przyszłości. Od pracy tych właśnie osób zależeć będzie tempo rozwoju gospodarczego naszego kraju, a także jakość naszego życia.
2086 komputerów, 30 374 laptopów oraz 535 tabletów trafi do wielkopolskich uczniów w ramach projektu „Granty PPGR – Wsparcie dla dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym”. Zakupiony przez gminę Oborniki sprzęt wojewoda wielkopolski Michał Zieliński przekazał m.in. dyrekcji Zespołu Szkół im A. Mickiewicza w Objezierzu. - Przez lata rządzący zapominali o sytuacji wielu byłych pracowników PGR-ów i ich rodzin. Dziś chcemy zlikwidować długotrwałe skutki zaniedbań państwa wobec tych obywateli Polski. Jestem pewien, że przekazane komputery przyczynią się do cyfrowego rozwoju uczniów, by młode pokolenie mogło i potrafiło sprostać wyzwaniom nowoczesności – powiedział w trakcie spotkania.
Kolejnym elementem rządowej polityki proedukacyjnej są Laboratoria Przyszłości. Dla wielu polskich szkół to jedyna szansa na wprowadzenie nowoczesnych technologii do procesu nauczania. Dzięki temu programowi dzieci mogą korzystać w trakcie zajęć z drukarki 3D, skanera 3D, sprzętu fotograficznego, pracowni fotograficznej, sprzętu do nagrywania podcastów, zestawów Lego Mindstorms, stacji lutowniczych i innych. Z tej szansy skorzystała m.in. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy, która zakupiła wyposażenie do pracowni fizycznej i informatycznej na kwotę przekraczającą 405 tys. zł. W ramach projektu Mobilne Laboratoria Przyszłości 16 wyposażonych w nowoczesny sprzęt busów wyruszyło na drogi wszystkich województw, by umożliwić placówkom oświatowym organizację lekcji pokazowych w terenie. Jeden z nich zatrzymał się przy Szkole Podstawowej nr 75 im. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. W spotkaniu obok wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego wziął także udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
Dzięki rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych możliwe było utworzenie przedszkola „Leśne Skrzaty” oraz Publicznego Żłobka w Czajkowie. W tym wydarzeniu uczestniczyła natomiast Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Za owocną współpracę jej resortu z administracją rządową i samorządem podziękowała jej I wicewojewoda Aneta Niestrawska. - Dzisiejsza uroczystość w symboliczny sposób pokazuje, jak rząd Premiera Mateusza Morawieckiego definiuje słowo patriotyzm. To realizacja potrzeb mieszkańców w każdej części naszej Ojczyzny, od najmniejszych gmin, jak tutaj, w Czajkowie – podkreśliła.
Wicewojewoda Niestrawska znalazła się również wśród zaproszonych gości, którzy zainaugurowali działalność Kampusu Politechniki Poznańskiej w Kąkolewie. W tej nowoczesnej placówce naukowej, powstałej na terenie byłego lotniska, powstawać mają być innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych, bezzałogowych i załogowych statków powietrznych oraz obserwacji lotniczych i kosmicznych. Przedsięwzięcie to zostało częściowo sfinansowane z budżetu państwa. W planach jest również stworzenie Centrum Innowacji Politechniki Poznańskiej (Kampus Ligowiec) oraz Narodowego Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa, o którego powstanie zabiega minister Przemysław Czarnek.