W Poznaniu Mateusz Szpytma - zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - wręczył Krzyże Wolności i Solidarności nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Podczas uroczystości, w której uczestniczył wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, odznaczonych zostało blisko 30 działaczy na rzecz wolności i niepodległości.
Wszyscy uczestnicy podkreślali wyjątkowość tegorocznych stuleci - odzyskania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. - W tym roku w szczególny sposób wspominamy bohaterów naszego kraju - mówił Szpytma.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 roku dla uhonorowania osób, które w latach 1956-1989 „mimo zagrożenia bezpośrednimi represjami, zasłużyły się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL”.
Z wnioskiem o odznaczenie Krzyżem Wolności i Solidarności występuje do prezydenta RP prezes IPN z inicjatywy własnej lub organizacji społecznych i zawodowych. Odznaczenie nawiązuje do krzyża Niepodległości, czyli odznaczenia, które II Rzeczpospolita ustanowiła, by uhonorować tych, którzy walczyli o niepodległość w 1918 roku.