W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego w związku z wykryciem pierwszego na terenie województwa (gmina Wolsztyn, Kębłowo) przypadku zakażenia wirusem ASF u padłego dzika na terenie leśnym. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który przewodniczył dziś zespołowi, skierował do hodowców trzody specjalny apel.
W ostatnich dniach w części województwa wielkopolskiego – powiat wolsztyński, gmina Wijewo i Włoszakowice w powiecie leszczyńskim, gmina Rakoniewice i Wielichowo w powiecie grodziskim oraz gmina Zbąszyń w powiecie nowotomyskim – wprowadzona została strefa ochronna przed wirusem afrykańskiego pomoru świń. Miało to związek z wystąpieniem ASF w sąsiednim województwie lubuskim.
Pierwszy przypadek wystąpienia wirusa ASF w Wielkopolsce został potwierdzony na terenie gminy Wolsztyn w Kębłowie. W rezultacie podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego zapadła decyzja o pilnych działaniach bioasekuracyjnych, izolacji strefy zagrożenia (kontynuacja budowy ogrodzenia), a powiatowy lekarz weterynarii jeszcze dziś wyda rozporządzenie określające strefę zagrożenia. – Liczą się szybkie działania administracyjne, bo tylko w taki sposób zapobiegniemy dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, którego zespół na bieżąco monitoruje sytuację w Wielkopolsce. Ponadto obszar strefy skażonej jest przeszukiwany przez leśników, koła łowieckie, staż pożarną oraz wojsko.
APEL WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO
Szanowni Państwo,
Wielkopolscy Rolnicy,
w związku z pojawieniem się na terenie Wielkopolski pierwszego przypadku zakażenia dzika wirusem ASF apeluję do wszystkich producentów trzody chlewnej z naszego województwa o podjęcie wyjątkowych środków ostrożności.
„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – w tej mądrości zawiera się wiele prawdy. Dlatego zwracam się do wielkopolskich hodowców o podjęcie szczególnych środków zapobiegawczych i zabezpieczenie swoich hodowli przed kontaktem z dzikami. Apeluję o zabezpieczenie paszy, wystawienie mat dezynfekcyjnych oraz prowadzenie obrotu trzodą chlewną zgodnie z obowiązującymi wymogami. Tylko w taki sposób ochronimy zwierzęta i zapobiegniemy stratom ekonomicznym w przemyśle mięsnym.
W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę korzystać ze wsparcia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, a także specjalnej infolinii Głównego Inspektoratu Weterynarii (tel. 22 623 20 89 i/lub 22 623 17 17). Jestem przekonany, że wspólnymi siłami uda nam się powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa na terenie Wielkopolski. Proszę także o przekazywanie „między sobą” informacji o metodach prewencyjnych. Im większa świadomość w tej kwestii, tym skuteczniejsze działanie i większe bezpieczeństwo.
Z wyrazami szacunku,
Wojewoda Wielkopolski
Łukasz Mikołajczyk