Wizyta wojewody wielkopolskiego w północno - zachodniej Wielkopolsce

Treść archiwalna

Dzięki współpracy rządu z samorządami udaje się realizować zadania i projekty, które służą mieszkańcom Wielkopolski i wpływają na komfort ich życia oraz bezpieczeństwo. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wziął udział w otwarciu Rodzinnego Domu Pomocy „Turkawka” i obchodach Jubileuszu 10-lecia Centrum Integracji Społecznej „Ostoja” w Pniewach oraz w uroczystości wmurowanie kamienia węgielnego pod realizację inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, dzięki czemu w Kwilczu powstanie długo wyczekiwane przez mieszkańców przedszkole.

Obchodzące swój jubileusz istnienia ośrodek „Ostoja” oraz nowo otwarty dom rodzinny w Pniewach są dowodem jak wiele można osiągnąć poprzez współpracę administracji rządowej z samorządami, empatię i pracę zespołową.

- Jestem pełen uznania dla wszystkich osób, które postanowiły z odwagą zaangażować się w ideę reintegracji społecznej i zawodowej, a także niesienie wsparcia osobom potrzebującym z terenu gminy. Słowa podziękowania kieruję też do tych, którzy działając w pniewskim Centrum Integracji Społecznej, przez ostatnią dekadę pełnili dla innych rolę przewodników w życiu obywatelskim i społecznym – powiedział wojewoda Michał Zieliński.

RDP „Turkawka” powstał w ramach ministerialnego programu „Rozwój Rodzinnych Domów Pomocy – edycja 2023”, z którego Gmina Pniewy pozyskała środki w kwocie 392 tys. zł, co stanowiło ponad połowę ogólnych kosztów inwestycji. Nowa placówka jest w stanie zapewnić całodobową opiekę  dla maksymalnie 8 osób starszych i niesamodzielnych z terenu Gminy Pniewy. Dla każdego są przygotowane pokoje dwuosobowe z łazienkami specjalnie dostosowanymi do osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo budynek ma jadalnię, nowoczesną kuchnię, salę do wspólnego spędzania czasu i wypoczynku oraz przestronny taras.

Centrum Integracji Społecznej „Ostoja” na co dzień pomaga osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym: bezdomnym, uzależnionym od alkoholu i narkotyków, chorym psychicznie, długotrwale bezrobotnym, zwolnionym z zakładów karnych, uchodźcom i osobom z niepełnosprawnościami. Ich działalność skupia się wokół reintegracji zawodowej, społecznej oraz udzielaniu wsparcia o charakterze doradczym i zawodowym.

- Dzisiejsza uroczystość to wyjątkowa okazja, by zwrócić uwagę na to, że szansą na powodzenie w realizowaniu misji w obu tych placówkach są nie tyle mury obu tych instytucji, a ludzie, którzy pozostają uważni na innych, wspierają się i razem pracują na wspólny efekt i dobrą przyszłość – podkreślił wojewoda.

W Kwilczu Michał Zieliński wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia pod budowę przedszkola. Inwestycja została dofinansowana w kwocie 6,8 mnl zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych, co stanowi blisko połowę ogólnych kosztów budowy.

 - Jako wojewoda wielkopolski mam przyjemność brać udział w inauguracji wielu projektów – niektóre z nich, choć znajdujące się w naszym województwie, mają charakter ogólnopolski. Po głębszym zastanowieniu za taki uznaję też charakter rozpoczynającej się właśnie budowy w Kwilczu. Inwestycja w bezpieczne, rozwijające dzieciństwo, zapewnienie rodzinom warunków do budowania tu swojej przyszłości, to nic innego, jak inwestycja w społeczeństwo, w kraj – powiedział wojewoda Zieliński.

Przedszkole będzie składać się z siedmiu przedszkolnych i dwóch oddziałów klubu dziecięcego. Dodatkowo wokół przedszkola powstanie plac zabaw, a budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  

- Przekazuję wyrazy uznania za dostrzeganie potrzeb mieszkających w gminie rodzin. Życzę szybkiego postępu budowy obiektu tak, by nowa placówka mogła jak najszybciej stać się dla najmłodszych mieszkańców Gminy Kwilcz radosnym miejscem poznawania świata, odkrywania talentów i rozwijania naturalnej wrażliwości – podkreślił wojewoda.

To już kolejna inwestycja w Gminie Kwilcz dofinansowana w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Dzięki dotacji państwowej została m.in. zmodernizowana stacja uzdatniania wody dla miejscowości Mościejewo i Wituchowo oraz studnia w Kurnatowicach i Luboszu.

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 21.06.2023
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 13.11.2023 - 07:27