Państwowa Straż Pożarna i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej są filarem bezpieczeństwa społecznego. Pomagają nie tylko podczas pożarów, ale również podczas katastrof naturalnych i wypadków samochodowych. Często współtworzą społeczność lokalną poprzez organizację zawodów strażackich, pikników rodzinnych czy szkoleń dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Podczas wizyty wojewoda wielkopolski Michał Zieliński uczestniczył w uroczystościach związanych z Powiatową Strażą Pożarną w Gnieźnie i Szamotułach oraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Chlewiskach.
W Gnieźnie odbyła się uroczystość zdania i przejęcia obowiązków służbowych Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. Stanowisko komendanta objęła bryg. Marta Kacprzycka - pierwsza w Polsce komendant powiatowej PSP.
- Dziękuję za zaproszenie do udziału w tak ważnym dla wszystkich strażaków z Ziemi Gnieźnieńskiej wydarzeniu. Mam dzięki temu okazję, by osobiście podziękować za profesjonalizm, ale też życzliwość Pana Komendanta. Jako wojewoda wielkopolski zawsze mogłem liczyć na wartościową, obustronną współpracę, za którą serdecznie dziękuję – mówił wojewoda Michał Zieliński.
Bryg. Mariusz Dębski pełnił obowiązki komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie od 2016 roku, wykonując swoje zadania z należytą dokładnością i profesjonalizmem. Służbę w straży pożarnej rozpoczął w 2005 roku. W swoim dorobku posiada wiele wyróżnień i nagród oraz odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa, ochrony przeciwpożarowej i długoletnią służbę.
- Tak dotychczasowemu, jak i nowemu komendantowi życzę dużo satysfakcji ze wszystkich działań zawodowych – podkreślił w przemówieniu wojewoda.
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wojewoda Zieliński wziął udział w naradzie podsumowującej rok 2022, podczas której podziękował strażakom za ich pracę i poświęcenie dla służby ochrony i bezpieczeństwa mieszkańców.
- Kiedy dokładnie rok temu myśleliśmy, co przyniosą kolejne miesiące, nikt nie spodziewał się tego, jak mocno chwilę później zmieni się rzeczywistość naszego kraju, Europy i świata. Po długofalowych działaniach antykryzysowych, wymuszonych pandemią, polskie służby i formacje powołane do dbania o bezpieczeństwo przeszły natychmiast do akcji pomocowych, związanych z migracją uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Ostatni czas nie daje wytchnienia, dlatego chciałbym tym serdeczniej podziękować wszystkim strażakom za niezawodność, profesjonalizm i nieustanną otwartość na prowadzenie akcji w zmieniających się, często bardzo trudnych warunkach – dodał.
Ostatnim punktem wizyty wojewody była uroczystość przekazania samochodu ratowniczo-gaśniczego OSP Chlewiska, który niewątpliwie wpłynie nie tylko na szybkość dotarcia druhów na miejsce zdarzenia, ale przede wszystkim – zwiększy bezpieczeństwo osób biorących udział w akcji.
- W tym ważnym dla jednostki dniu, składam gratulacje wszystkim osobom, które swoje życie związały z zastępami straży pożarnej w Chlewiskach i jestem przekonany, że przekazany do służby samochód będzie służył dobrze i niezawodnie. Wszystkim Państwu życzę bezpiecznych powrotów do rodzin z każdej misji ratowniczej oraz satysfakcji z działania w zastępach OSP – podkreślił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Wsparcie rządu poprzez programy i środki finansowe umożliwiają stały rozwój jednostek Państwowych Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnej. Dzięki temu mieszkańcy Wielkopolski mogą czuć się bezpiecznie. Tylko w tym roku do jednostek OSP w Wielkopolsce trafi 61 nowych pojazdów bojowych. W skali kraju to 675 wozów. Przekazane środki pozwolą na zakup sprzętu, który pozwoli na ratowanie życia oraz mienia obywateli.