W naszym regionie będziemy mogli zrealizować więcej inwestycji drogowych! Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych 2030, który przewiduje dokończenie sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce.
Dzięki nowym środkom, w Wielkopolsce zrealizowane zostaną kolejne odcinki nowoczesnych dróg. To m.in.: budowa od wielu lat wyczekiwanej drogi S11, w tym budowa obwodnic Obornik i Ujścia, a także przebudowa drogi krajowej nr 25 (Ostrów Wielkopolski - Kalisz - Konin). Rządowe środki na budowę dróg zmieniają oblicze naszego regionu!
O głównych założeniach nowego programu, który będzie realizowany w ramach Polskiego Ładu oraz o jego najważniejszych celach mówili dziś podczas briefingu prasowego w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim: wicewojewoda Aneta Niestrawska, zastępca dyrektora oddziału ds. Zarządzania Drogami i Mostami GDDKiA Maciej Kupka oraz zdalnie poseł na Sejm Bartłomiej Wróblewski.
- Nowoczesna infrastruktura drogowa oraz cały czas rozwijające się nowe drogi krajowe czy lokalne to nie tylko lepszy komfort i bezpieczeństwo, to także szansa na dalszy rozwój, na nowe miejsca pracy i inwestycje, które przyczyniają się do lepszego życia jego mieszkańców. W imieniu wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego oraz Wielkopolan dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za kolejne inwestycje w naszym województwie, dzięki którym nasza Mała Ojczyzna rozwija się w sposób zrównoważony - mówiła wicewojewoda.
Aneta Niestrawska podkreśliła także, że środki, które przeznaczone zostaną w ramach rządowego programu pozwolą na dokończenie całej sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce.
Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych 2030 (z perspektywą do 2033 r.)
Gabinet premiera Mateusza Morawieckiego opracowuje nowy program drogowy (kontynuacja obecnego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023), który przewiduje listę inwestycji drogowych, jakie będzie chciał zrealizować rząd - do 2030 r. będzie to około 8 tys. km nowoczesnych dróg.
Nadrzędnym celem jest dokończenie całej sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce, czyli brakujących odcinków S10, S11, S12, S16, S74, przygranicznego odcinka A2 czy budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej S52. Dzięki temu, wszystkie polskie regiony zostaną połączone siecią szybkich dróg.
Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023
W ciągu ostatnich 5 lat mapa drogowa w naszym kraju zwiększyła się o ponad 40%. Dzięki temu po Polsce jeździ się dzisiaj bezpieczniej i bardziej komfortowo. Kierowcy mogą poruszać się w sposób nieprzerwany lub prawie nieprzerwany takimi drogami, jak: S51, S3 od Szczecina przez Zieloną Górę do Legnicy, S5 od Wrocławia przez Poznań do Bydgoszczy, S6 od Szczecina do Koszalina, S8 od Wrocławia przez Warszawę do Białegostoku czy S17 od Warszawy do Lublina.
Realizacja inwestycji objętych programem pozwoli do końca 2023 r. na osiągniecie 90% łącznej planowanej długości autostrad (wraz z A50) oraz 55% dróg ekspresowych.
Podejmowane obecnie działania inwestycyjne doprowadzą do ukończenia budowy:
- całej autostrady A1,
- autostrady A2 do Białej Podlaskiej,
- przebudowy A18,
- drogi ekspresowej S1,
- drogi ekspresowej S2 - Południowej Obwodnicy Warszawy, drogi ekspresowej S3 od Świnoujścia do granicy państwa,
- drogi ekspresowej S5 od Wrocławia do Nowych Marz,
- drogi ekspresowej S6 od Szczecina do Trójmiasta,
- drogi ekspresowej S7 od Trójmiasta do Rabki (bez północnego wylotu z Warszawy do Czosnowa),
- drogi ekspresowej S11 Koszalin - Bobolice, Zachodniej Obwodnicy Łodzi w ciągu S14,
- drogi ekspresowej S12 Piaski - Dorohusk,
- całej drogi ekspresowej S17, S19 oraz S61.
Budowa obwodnic
Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 zakłada również budowę 43 obwodnic w ciągach dróg krajowych. Zakończona została budowa 20 z tych obwodnic - to m.in. budowa obwodnicy Wałcza S10, obwodnicy Szczecinka S11, obwodnicy Jarocina S11, obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego S11, obwodnicy Inowrocławia dk nr 15/25, obwodnicy Olsztyna dk nr 16, obwodnicy Sanoka dk nr 28, obwodnicy Góry Kalwarii dk nr 50 czy obwodnicy Stalowej Woli i Niska dk nr 77. W tym roku do tej listy dołączą jeszcze obwodnice: Kępna S11, Tomaszowa Lubelskiego S17, Łańcuta dk nr 94 czy Niemodlina dk nr 46.
Jakie odcinki dróg zostaną zrealizowane w naszym regionie?
Dzięki rządowym środkom, w województwie wielkopolskim powstały dotychczas nowoczesne drogi: S5 Żnin-Gniezno na odcinku Mielno-Gniezno, S5 Poznań-Wrocław na odcinku od Poznania (autostrada A2) do granicy województwa, obwodnica Jarocina (S11), obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego - etap II (S11), obwodnica Kępna - etap I (S11). W najbliższym czasie planowane jest także oddanie do użytkowania II etapu budowy obwodnicy Kępna w ciągu drogi S11.
To jednak nie koniec. Dzięki Rządowemu Programowi Budowy Dróg Krajowych 2030, w województwie wielkopolskim powstaną m.in. obwodnice: Gostynia (w ciągu drogi krajowej nr 12), Kalisza (w ciągu drogi krajowej nr 25), Koźmina Wielkopolskiego (w ciągu drogi krajowej nr 15), Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa (w ciągu drogi krajowej nr 15).
Nowe inwestycje drogowe pozwolą na lepszą komunikację z innymi regionami oraz zapewnią kierowcom komfort i bezpieczeństwo w naszym województwie.