Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wspólnie z wicewojewodą Marleną Maląg oraz komendantem wojewódzkim PSP bryg. Andrzejem Bartkowiakiem uczestniczył dziś w wideokonferencji ze starostami, prezydentami, burmistrzami, wójtami oraz komendantami powiatowymi straży pożarnej. Tematem rozmów było przedstawienie aktualnej sytuacji związanej ze zniszczeniami po wystąpieniu burz oraz udzielaniem pomocy mieszkańcom, którzy ucierpieli w wyniku nawałnic.
Samorządy wypłacają przekazaną przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna rządową pomoc finansową rodzinom, które ucierpiały w wyniku frontu burzowego. Do tej chwili na wypłatę zasiłków celowych dla poszkodowanych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, przeznaczono 15 666 900 zł.
- Dziękuję za współpracę oraz pomoc udzielaną zarówno przez strażaków, jak również samorządy. Proszę o jak najszybsze wypłaty zasiłków dla osób potrzebujących - apelował wojewoda Zbigniew Hoffmann.
Niemal wszystkim odbiorcom przywrócono dostęp do prądu. Utrudnienia w dostawach energii występują w powiatach: gnieźnieńskim, wrzesińskim, leszczyńskim i szamotulskim. Bez prądu pozostaje blisko 500 odbiorców. Do ruchu przywrócono wszystkie drogi i linie kolejowe. Kilkuminutowe opóźnienia występują na trasie pasażerskiej Gniezno - Poznań oraz trasie towarowej Miłosław - Orzechowo.
W nawałnicach ucierpiały lasy położone na terenie aż 4 nadleśnictw: Gniezno (które ucierpiało najbardziej), Jarocin, Piaski i Czerniejewo. Wstępne szacunki gnieźnieńskich leśników mówią o zniszczeniu 3 tys. ha lasu i szacunkowej masie około 800 tys. m3 drewna. Szkody mają charakter wielkopowierzchniowy.
Do teraz straty w rolnictwie zgłosiło 30 gmin. Na terenie każdego z poszkodowanych w nawałnicach samorządu działają komisje, które na wniosek rolników szacują szkody. Największe straty odnotowano w uprawach kukurydzy, buraków cukrowych, warzyw gruntowych, zbożach i w sadach. Zniszczenia infrastruktury rolniczej - budynków gospodarczych i tuneli foliowych - szacuje się na 5 mln zł.
Uczestniczący w konferencji starosta kościański zwrócił uwagę na problem podtopień pół i lasów związanych z brakiem udrożnienia rzeki Obry. Zdaniem starosty sytuacja wymaga pilnego pogłębienia Kanału Mosińskiego.
Burze i nawałnice spowodowały liczne szkody w zabudowie zabytkowej. W Gnieźnie zniszczona została część pokrycia dachowego katedry, dach kościoła ojców franciszkanów, 3 zabytkowe cmentarze, parki miejskie i dach zabytkowej parowozowni. W wyniku pożarów po uderzeniach piorunów spłonęło poddasze w pałacu w Wyganowie (gm. Kobylin) i stodoła w Dubinie. Duże zniszczenia odnotowano też w kościele w Borku-Zdzieżu, w zabytkowych parkach pałacowych i dworskich w Czerniejewie, Jaraczewie, Kopaszycach, Białężcach, Gułtowach, Działaniu, w gminie Kłecko i parku miejskim w Pile.
Do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu jeszcze docierają informacje o kolejnych zniszczeniach.