Po wyjściu z więzienia najczęściej nie mogą lub nie potrafią znaleźć pracy, a bez mieszkania trafiają zwykle do ośrodków dla bezdomnych. Jak pomóc skazanym, by odnaleźli się w nowej, wolnej rzeczywistości? Jak pomóc zaadoptować się do nowych warunków życia, dyskutowali członkowie Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym województwa wielkopolskiego. W posiedzeniu uczestniczył wicewojewoda Przemysław Pacia.
- Koniecznie należy pomagać ludziom, którzy gdzieś w życiu się pogubili i popadli w konflikt z prawem. Każdy zasługuje na drugą szansę - powiedział wicewojewoda.
Członkowie Rady spotkali się właśnie w Ośrodku dla Bezdomnych przy ulicy Michałowo w Poznaniu. Często właśnie tam trafiają byli więźniowie. Około procent pensjonariuszy miało wcześniej konflikt z prawem. Ośrodek nie tylko udziela im schronienia, ale także pomaga np. wyjść z nałogu alkoholowego. Po roku leczenia i utrzymania abstynencji, łatwiej im znaleźć pracę i mieszkanie. Podczas spotkania wykład o bezdomności w kontekście polityki społecznej wygłosił prof. Andrzej Przymeński z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Rada terenowa spotyka się kilka razy w roku. W jej skład wchodzą sędziowie, policjanci oraz pracownicy służby więziennej.