Wicewojewoda uczcił pamięć wielkiego rabina

Treść archiwalna

Wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia wziął udział w uroczystościach związanych z odsłonięciem Miejsca Pamięci na terenie dawnego cmentarza żydowskiego.

Zniszczone w trakcie wojny miejsce pochówku znajdowało się niegdyś u zbiegu ul Głogowskiej i Śniadeckich. Rozwój miasta i rozbudowa terenu targów wystawienniczych spowodowały, iż obecnie jedynym niezabudowanym miejscem po dawnym cmentarzu jest podwórko kamienicy przy ul. Głogowskiej.
Wyznawcy judaizmu z całego świata zebrali się w tym miejscu, aby uczcić pamięć pochowanych w Poznaniu rabinów w tym - jednego z dziesięciu najwybitniejszych interpretatorów Talmudu - Akivy Egera. Jedna z sześciu macew odsłoniętych przy Głogowskiej upamiętnia tego autora licznych dzieł z zakresu prawa religijnego i wybitnego talmudystę, który w latach 1815-37 był rabinem Poznania i Wielkiego Księstwa Poznańskiego, a także kierował jesziwą w Poznaniu - jedną z najsławniejszych w Europie. Pobożni Żydzi do dziś uznają pisma Akivy Egera za wyjątkowo znaczące. Po wydarzeniach o charakterze religijnym, uczestnicy uroczystości spotkali się na placu przed dawną synagogą przy ulicy Wronieckiej, któremu nadano imię Skweru Akivy Egera.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 04.06.2008
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58