Wdzięczni polskiej wsi

Treść archiwalna

W sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy odbyło się pierwsze ogólnopolskie święto "Wdzięczni polskiej wsi". W uroczystościach wziął udział premier Mateusz Morawiecki i rolnicy z całej Polski. Do Wąwolnicy przyjechali wraz z premierem parlamentarzyści, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, minister rolnictwa Jan Ardanowski oraz wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej, którą odprawił metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik. Po nabożeństwie odbył się korowód dożynkowy. Były występy zespołów ludowych, możliwość spróbowania specjałów kuchni regionalnych, piknik rodzinny.

Premier wręczył też odznaczenia dla rolników. Wśród kilku tysięcy rolników byli także gospodarze z Wielkopolski oraz panie z kół gospodyń wiejskich. Najstarsze koła z całego kraju, które swą historią sięgają rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, otrzymały okolicznościowe medale. Z województwa wielkopolskiego wyróżnione zostały członkinie kół gospodyń wiejskich z Żegocina, Otorowa, Granowca, Biniewa, Sobótki i Cegieł. Odznaki "Zasłużony dla rolnictwa" otrzymali z kolei wielkopolscy rolnicy: Mirosław Nowacki, Grażyna Bugała, Kazimiera Bocianowska, Henryk Olendry, Anna Wojtaszek, Krystyna Galbierczyk i Dariusz Hojka.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 24.09.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 10.10.2018 - 14:15