Pomoc osobom bezdomnym, ostrzeżenia przed zabójczym działaniem czadu i zabawą na dzikich lodowiskach to tylko wybrane z zagadnień, które wielkopolskie służby podejmą w ramach przygotowań do nadchodzącej zimy. Pod przewodnictwem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Podczas posiedzenia służby mundurowe potwierdziły gotowość do akcji "Zima". Policja na bieżąco monitoruje miejsca, w których potencjalnie mogą przebywać osoby bezdomne. Podobne działania na terenie nieruchomości kolejowych podejmuje Straż Ochrony Kolei. Patrole funkcjonariuszy odbywają się we współpracy z pracownikami opieki społecznej. Monitoringu placówek udzielających tymczasowego schronienia dokonuje Wydział Polityki Społecznej WUW. Na terenie województwa wielkopolskiego obecnie znajduje się 1564 miejsc dla bezdomnych. - Obowiązkiem państwa jest zadbać o osoby bezdomne w taki sposób, aby uchronić je przed możliwymi konsekwencjami, jakie niesie za sobą okres zimowy. Nie byłoby to również możliwe, gdyby nie ścisła współpraca z samorządami. W związku z tym apeluję do samorządowców, aby podobnie jak w ubiegłych latach, ze szczególną wrażliwością otoczyli wsparciem osoby narażone na mróz - zwraca się wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
Funkcjonariusze zaplanowali przeprowadzenie w trakcie okresu zimowego kampanii informacyjnych. Policjanci przestrzegać będą przed zagrożeniami wynikającymi z zabawy na dzikich lodowiskach. Z kolei strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej podejmą działania profilaktyczne związane z zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla. Jednostki już teraz dokonują przeglądu pojazdów i sprzętu, który może być użyty na wypadek trudnych warunków pogodowych.
Członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęli również temat wystąpienia przypadków odry w Polsce. W całym kraju do 15 listopada odnotowano 193 zachorowania, z czego w województwie wielkopolskim znane jest 10 przypadków (dla porównania w 2017 roku w Wielkopolsce odnotowano 26 przypadków). Podczas posiedzenia oceniono, że dotychczasowa sytuacja epidemiologiczna dla województwa wielkopolskiego jest pomyślna. Należy jednak na bieżąco monitorować sytuację w innych województwach i za granicą.