Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński już w październiku zapowiadał plany budowy hali widowiskowo-sportowej w Wielkopolsce. Dziś podczas konferencji prasowej ogłosił lokalizację hali, a także szczegóły inwestycyjne.
W Polsce jest pięć hal o pojemności powyżej 10 tys. osób – w Krakowie, Gliwicach, Łodzi, Katowicach i Gdańsku. Najbliżej Poznania zlokalizowana jest Atlas Arena w Łodzi, która jest od niego oddalona o ponad 200 km. Tego typu obiektu nie ma w całej zachodniej Polsce.
- Wielkopolska i Wielkopolanie zasługują na halę, która pozwoli na organizację i udział w wydarzeniach na najwyższym światowym poziomie. Do tej pory nasze województwo omijały duże imprezy sportowe i kulturalne ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury. Ta hala ma to zmienić. Taka inwestycja posłuży nie tylko promocji, ale także znacząco wesprze rozwój gospodarczy regionu - podkreśla wojewoda Michał Zieliński.
Na miejsce budowy hali wybrano teren za stadionem GOSiR w Plewiskach. Nieruchomość o powierzchni 200 ha jest własnością gminy Komorniki. Lokalizacja jest atrakcyjna przede wszystkim ze względów komunikacyjnych - od zachodu w najbliższej odległości znajduje się węzeł S-11 Skórzewo, od południa autostrada A2 - w równej odległości węzeł Poznań – Zachód oraz Poznań-Komorniki. Obiekt byłby również zlokalizowany blisko lotniska Poznań – Ławica oraz linii kolejowej E-20 Warszawa – Poznań – Berlin;
Przed konferencją prasową, zorganizowaną w miejscu planowanej budowy hali, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz wójt gminy Komorniki Jan Broda podpisali w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu list intencyjny, w którym obie strony wyraziły chęć podjęcia współpracy w celu realizacji na terenie województwa wielkopolskiego wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej.
- Ze swojej strony gwarantuję pełną współpracę w zakresie pomocy w pozyskiwaniu środków na budowę hali i propagowania całego projektu - mówi wojewoda.
Pierwszym istotnym krokiem w budowie hali jest ogłoszenie konkursu architektonicznego, który odbędzie się pod pełnymi auspicjami wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie projektowania ze zwycięzcą konkursu. Z uwagi na przedmiot konkurs będzie miał charakter międzynarodowy.
Jak podkreśla wojewoda na ten moment nie sposób mówić o budżecie na realizację projektu, ponieważ kwota niezbędna do wybudowania hali będzie pochodną rozstrzygnięcia konkursu i dodaje, że przejście dwóch pierwszych kroków, czyli konkursu oraz uzyskania projektu technicznego hali, będzie doskonałym punktem wyjścia do uzyskania środków na jej budowę.