W minioną środę w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się uroczysty koncert "Rotmistrz Witold Pilecki in memoriam". Był on głównym punktem obchodów 60. rocznicy śmierci żołnierza, którego przez pół wieku zabraniano wspominać. Koncertu wysłuchał między innymi wojewoda Piotr Florek, wicewojewoda Przemysław Pacia, marszałek województwa Marek Woźniak oraz przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, świata nauki i kultury.
Dla gości wystąpił Zespół Teatru Wielkiego w Poznaniu w "Requiem" Giuseppe Verdiego. Obchody rocznicowe zakończy msza święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego 3 w Poznaniu, która zostanie odprawiona dokładnie w dniu rocznicy śmierci Witolda Pileckiego – 25 maja, o godzinie 12.15.
Pilecki Witold, (1901-1948)
Rotmistrz kawalerii WP, uczestnik Bitwy Warszawskiej oraz kampanii wrześniowej, w której zniszczył 7 niemieckich czołgów. Żołnierz Armii Krajowej i II Korpusu Polskiego, organizator ruchu oporu w Auschwitz Birkenau.
Po II wojnie światowej skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 r. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego zrehabilitowała go pośmiertnie w październiku 1991 r. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Medalem Niepodległości, Srebrnym Krzyżem Zasługi (1938), pośmiertnie Krzyżem Oświęcimskim (1989), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995) oraz Orderem Orła Białego (2006).
Witold Pilecki jest jednym z bohaterów książki angielskiego historyka Michaela Foota "Six Face of Courage", opublikowanej w Londynie w 1971 r., a poświęconej sześciu najodważniejszym żołnierzom ruchu oporu w czasie II wojny światowej.
Pilecki latem 1940 r. zgłosił przełożonym w konspiracji zamiar przedostania się do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, aby zbadać możliwość uwolnienia więźniów i zebrać informacje o ich traktowaniu. 19 września 1940 r. dał się ująć dobrowolnie Niemcom w obławie na Żoliborzu. Za drutami spędził 947 dni i nocy. Już w miesiąc po przybyciu rozpoczął tworzenie siatki wywiadowczej. Wiosną 1943 r. w obawie sprzed zdekonspirowaniem Pilecki uciekł z KL Auschwitz. Jego raport o sytuacji w obozie został przekazany do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Działając w strukturach Armii Krajowej, Pilecki wziął udział w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do oflagu w Niemczech. Po wyzwoleniu został żołnierzem II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych.
Po powrocie do kraju został aresztowany 5 maja 1947 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie, za działalność konspiracyjną skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rotmistrza Pileckiego podlegały cenzurze. W latach 1922-1924 Witold Pilecki studiował jako wolny słuchacz na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Poznańskiego.