Święto plonów to symbol końca żniw i podziękowanie dla całej branży rolniczej za całoroczną, wymagającą pracę. Dziś uroczystości dożynkowe odbyły się w Rostarzewie, w gminie Rakoniewice oraz w Walkowicach, w gminie Czarnków. W wydarzeniach udział wziął wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Uroczystości w Rostarzewie rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników z powiatu grodziskiego z podziękowaniem za tegoroczne plony w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Natomiast oficjalne obrzędy otworzył korowód dożynkowy, który przeszedł ulicami Rostarzewa. Z kolei Zespół Tańca i Pieśni „Kębłowo” zaprezentował dawne zwyczaje. Dla najmłodszych był przygotowany szereg zabaw i atrakcji, a całe rodziny mogły skosztować potraw przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich.
- To dla mnie radość i zaszczyt, że mogę osobiście zwrócić się dziś do Państwa, gospodarzy i producentów rolnych z powiatu grodziskiego, którym sam powiat i gmina Rakoniewice zawdzięczają swój rozwój. Polska wieś od zawsze była fundamentem ekonomicznej trwałości, siły i suwerenności Rzeczypospolitej. Była też ostoją tradycji, zwyczajów i narodowej tożsamości – powiedział do uczestników uroczystości wojewoda Michał Zieliński.
Święto Plonów w Walkowicach rozpoczęło się natomiast mszą świętą dziękczynną za udane żniwa. Następnie Zespół Tańca Ludowego Staropolanie zaprezentował dawne zwyczaje dożynkowe. Uczestnicy bawili się przy występach zespołu muzycznego, laureatów XXV Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Górze nad Notecią oraz Gabriela Fleszera. Panie z kół gospodyń wiejskich przygotowały m.in. pyszne pierogi, chleb ze smalcem oraz ciasta i babeczki.
- Gospodarzom z Gminy Czarnków życzę zdrowia i pomyślności – niech Wasze gospodarstwa będą źródłem dostatku, a rodzina i bliscy otaczają Was wsparciem i miłością. Niech dożynki staną się okazją do wytchnienia, wspólnej celebracji owoców Waszej pracy i dzielenia się swoimi sukcesami z całą społecznością – podkreślił wojewoda Zieliński.
Podczas uroczystości wojewoda wielkopolski odznaczył starostów dożynek honorowymi odznakami „Zasłużonych dla Rolnictwa” przyznanymi decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dożynki to jedna z naszych najpiękniejszych tradycji narodowych. Szacunek za pracę na roli jest obowiązkiem społecznym. Dzięki codziennemu wysiłkowi rolników mieszkańcy Wielkopolski mogą cieszyć się świeżym chlebem, a region województwa wielkopolskiego jest jednym z filarów bezpieczeństwa żywnościowego kraju.