„Powstanie Wielkopolskie to jeden z fundamentów polskiej świadomości historycznej, a dzień jego wybuchu to dzień nieodwracalnego marszu ku jednemu celowi - przywróceniu Polski na mapę Europy” napisała premier Beata Szydło w liście do uczestników 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Lesznie. Obchody organizowane były przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna oraz prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka.
Początek obchodów zaplanowano na godzinę 12:00, ale już rano ze stolicy Wielkopolski do Leszna wyruszył zabytkowy parowóz „Powstaniec”. Na pokładzie pociągu znaleźli się wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, grupa rekonstrukcyjna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia oraz pasażerowie, którzy skorzystali z możliwości zakupienia biletu za symboliczną złotówkę. Podróż okazała się namacalną lekcją historii: - W Poznaniu wybuchło powstanie! Kto jest za polskością niech przypnie kokardę! - zwracał się do podróżnych lider grupy rekonstrukcyjnej Przemysław Maćkowiak rozdając biało-czerwone rozetki. Podczas postoju na stacji w Czempiniu rekonstruktorzy zainscenizowali pojmanie niemieckich żołnierzy.
Oficjalna część obchodów rozpoczęła się o godzinie 12:00 uroczystą mszą świętą w leszczyńskiej Bazylice Mniejszej. Kazanie wygłosił biskup Zdzisław Fortuniak. - Powstanie nie było chaotycznym zrywem amatorów. Wielkopolski zmysł organizacji przygotował walkę prowadzoną mądrze i skutecznie - mówił duchowny. Po zakończeniu nabożeństwa jego uczestnicy udali się na miejski Rynek, gdzie odbyła się druga część uroczystości.
Obchody na Rynku w Lesznie rozpoczęły się od wciągnięcia polskiej flagi na maszt oraz odegrania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, który odczytał list od premier Beaty Szydło, skierowany do uczestników obchodów 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. „Odwaga, męstwo i determinacja powstańców na zawsze zapisały się w kronice dziejów Polski, ale pamiętajmy również, że - jak powiedział nasz święty Jan Paweł II - wolności nie można tylko posiadać (…) Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć” - napisała w liście Prezes Rady Ministrów.
Związki ziemi leszczyńskiej z Powstaniem Wielkopolskim podkreślał prezydent Leszna Łukasz Borowiak: - Do szeregów wojsk powstańczych wstąpiło wielu polskich mieszkańców Leszna oraz co najmniej 12 absolwentów leszczyńskiego gimnazjum. W okolicach Leszna przebiegała linia frontu południowo-zachodniego Powstania Wielkopolskiego nazwana Grupa "Leszno" - inne fronty Powstania, to front północny, front zachodni i front południowy. I tylko oddziały powstańcze tego frontu posiadają swoją odznakę pamiątkową - odznakę Grupy Leszno - przypominał Łukasz Borowiak.
Obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyły się z udziałem asysty wojskowej. Po zabraniu głosu przez organizatorów, odczytano Apel Pamięci. Następnie została oddana salwa honorowa a pododziały zaprezentowały się podczas defilady. Mieszkańcy Leszna mogli zobaczyć współczesny sprzęt wojskowy i spróbować grochówki z kuchni polowej. Sympatycy historii mieli możliwość wykonania pamiątkowej fotografii z rekonstruktorami oraz zapoznania się z wyposażeniem, którym posługiwali się powstańcy wielkopolscy. Wojewoda Zbigniew Hoffmann rozdał 98 flag powstańczych, odpowiadających 98. rocznicy wybuchu Powstania.
W trakcie obchodów rocznicowych wojewoda wraz z prezydentem Leszna oraz przedstawicielami leszczyńskiego samorządu składali kwiaty w miejscach upamiętniających powstańców. Pierwszym miejscem, pod którym złożono okolicznościowe wiązanki, był Pomnik Wdzięczności, odsłonięty w 1924 roku. Pomnik powstał z inicjatywy powstańców wielkopolskich zamieszkałych w Lesznie, skupionych w Towarzystwie Powstańców i Wojaków, m.in. mec. Adama Ruszczyńskiego, dr. Bolesława Świderskiego, Prezesa Towarzystwa Powstańców i Wojaków Jana Skrzypczaka oraz ks. dziekana Pawła Steimetza, organizatora Powstania w Osiecznej. Następnie kwiaty złożono w kwaterze Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywa blisko 190 uczestników walk z lat 1918-1919. Wiązanki złożono także w Trzebani k. Leszna, pod pomnikiem ku czci zamordowanych przez Niemców 2 lipca 1919 r. ppor. Wacława Andrzejewskiego i ppor. Leona Włodarczaka z 6 Pułku Strzelców Wielkopolskich.
Wieczorem odbył się mecz futsalu z okazji 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Hali Sportowo Widowiskowej Trapez drużyna GI Malepszy Futsal Leszno podjęła Gatta Active Zduńska Wola.