O ratowaniu i poprawie jakości życia poprzez transplantologię debatuje dziś kilkuset uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski. Na Uniwersytecie Medycznym wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia otworzył konferencję "Transplantologia - co warto wiedzieć?!" .
- Kilkadziesiąt lat temu za bohaterstwo uznawane było głównie oddanie życia na polu walki. Dziś bohaterami możemy być my wszyscy i to w znacznie łatwiejszy sposób – zapisując się w rejestrze dawców szpiku - powiedział wicewojewoda Pacia podczas otwarcia sympozjum.
Wielu z uczniów, którzy wysłuchali wykładów specjalistów, działa w kołach PCK i propaguje wiedzę o przeszczepach we własnym środowisku i rodzinach. Podczas konferencji uczestnicy mogli otrzymać oświadczenia woli – deklaracje o gotowości oddania po śmierci narządów na potrzebę przeszczepów.
Spotkanie jest częścią działań podejmowanych w ramach „Partnerstwa dla transplantacji” zawartego w Poznaniu 8 września. Realizowana przez Wielkopolskie Centrum Zdrowia Publicznego konferencja miała na celu propagowanie wśród młodzieży wiedzy o transplantacji jako technice pozwalającej na ocalenie ludzkiego życia. Organizatorzy przygotowali także liczne konkursy i pokazy ratownictwa medycznego.
Jako województwo możemy pochwalić się wysokim wskaźnikiem 25 pobrań narządów od osób zmarłych na 1 mln mieszkańców. Plasuje on Wielkopolskę na drugiej pozycji w Polsce. Co siódma nerka w kraju jest przeszczepiana w Poznaniu i to w tym mieście dokonano pobrania wątroby dla zatrutego grzybami 7-letniego Tomka z Tarnawiec koło Przemyśla. Jak informował dr Maciej Głyda, ordynator Oddziału Transplantologii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, w tym roku liczba przeszczepów zwiększy się o kolejnych kilkanaście procent.