Tablica upamiętniająca solidarność Poznaniaków z Narodem Węgierskim

Treść archiwalna

Dziś w Poznaniu na terenie Poznań City Center z okazji 57. rocznicy Powstania Węgierskiego z udziałem wicewojewody wielkopolskiego Przemysława Paci odsłonięta została tablica upamiętniająca solidarność Poznaniaków z Narodem Węgierskim w czasie Powstania Węgierskiego w 1956 roku.

W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, a także uczestnicy Poznańskiego Czerwca'56 oraz ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce i Laszlo Mansfeld, brat uczestniczącego w wydarzeniach w Budapeszcie Petera Mansfelda.

Węgierska rewolucja rozpoczęła się 23 października 1956 roku od wiecu studentów w Budapeszcie. Poznaniacy natychmiast zaczęli organizować pomoc dla Węgrów. Na odsłoniętej tablicy widnieje napis w językach polskim i węgierskim: „Mieszkańcom Poznania, którzy ofiarnie wspierali braci Węgrów podczas rewolucji węgierskiej 1956 roku i otwarcie zademonstrowali swoją solidarność”.  Monument wykonany został ze stali, kamienia i szkła, a zaprojektowany został przez poznańskiego rzeźbiarza Romana Kosmalę.

W ramach rocznicy, poznański oddział IPN przygotował wystawę pod tytułem „Rozstrzelane miasta Poznań-Budapeszt 1956 ”. Po uroczystości goście złożyli kwiaty pod tablicami Petera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego.

zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Biuro prasowe
Data utworzenia: 23.10.2013
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58