Święto spółdzielców w Szreniawie

Treść archiwalna

Wicewojewoda Przemysław Pacia i marszałek Marek Woźniak oraz wielkopolscy parlamentarzyści wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. W trakcie spotkania wicewojewoda odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi Zbigniewa Ajchlera - prezesa Zarządu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Izdebnie i Lubosinie w gminie Sieraków.

Zdaniem uczestników niedzielnego spotkania, dobrym prognostykiem na przyszłość jest niedawne powstanie międzyresortowego zespołu do zmiany ustawy Prawo Spółdzielcze. Spółdzielcy liczą, że efektem prac ekspertów będą zmiany, ułatwiające konkurowanie z innymi podmiotami gospodarczymi, przede wszystkim uproszczenie systemu podatkowego oraz większa swoboda dysponowania udziałami.
Nowoczesna spółdzielczość w Polsce obejmuje obecnie nie tylko firmy z sektora bankowego, produkcji i przetwórstwa rolnego oraz mieszkalnictwa, ale także sieci handlowe i zakłady produkcyjne różnych branż w tym metalowej i poligraficznej, w sumie ok. 8 tys. organizacji.
Lipcowe święto spółdzielców zostało ustanowione zaledwie 15 lat temu, jednak tradycje zespołowego gospodarowania w Wielkopolsce liczą ponad 160 lat i sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Były związane z obroną ekonomiczną i polityczną Polaków przed próbami wynaradawiania, podejmowanymi przez władze pruskie. Wielkopolanie byli zwłaszcza pionierami na ziemiach polskich w rozwoju spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych W 1848 roku z inicjatywy Augusta Cieszkowskiego powstała Liga Polska, która była związkiem braterskim ponad wszystkimi stronnictwami. Z niej wyłoniła się w Poznaniu federacyjne Centralne Towarzystwo Gospodarcze i Związek Spółek Zarobkowych, a potem Towarzystwa Kasy Oszczędnościowej i Wzajemnej Pomocy w Poznaniu (1849), Środzie (1864), Śremie (1859).

zdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 04.07.2010
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59