„Gdzie pielęgniarstwo polskie ma korzenie?” - pod takim hasłem odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej. W uroczystości wziął udział wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia. Gala odbyła się w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.
Gości, którym życzenia złożył wicewojewoda wielkopolski, przywitała przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Teresa Kruczkowska. O historii i korzeniach polskiego pielęgniarstwa opowiedziała Krystyna Wolska-Lipiec z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Pierwszymi kobietami, które zajmowały się chorymi były zakonnice. Już w XVII wieku prowadziły działalność pielęgniarską w szpitalach, które powstawały przy klasztorach. Po I wojnie światowej jedną z pierwszych szkół dla pielęgniarek założono w Poznaniu.
W Polsce jest około 320 tysięcy pielęgniarek i położnych, w zawodzie pracuje ponad 212 tysięcy pielęgniarek i 24 tysiące położnych. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek obchodzony jest zawsze 12 maja. Został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. Obchodzony jest w rocznicę urodzin Florence Nightingale, założycielki pierwszej na świecie szkoły kształcącej pielęgniarki.