Święto Niepodległości na Placu Wolności

Treść archiwalna

Tłumy mieszkańców Wielkopolski świętowały dziś podczas organizowanych przez wojewodę Zbigniewa Hoffmanna uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystości rocznicowe w Poznaniu rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w poznańskiej Farze. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na Plac Wolności, gdzie miały miejsce główne obchody. Wielkopolanie, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych wspólnie odśpiewali hymn państwowy, który rozpoczął oficjalną część świętowania. Podczas swojego przemówienia wojewoda przypomniał burzliwą historię, która doprowadziła do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz bohaterów tak tamtych wydarzeń, jak i kolejnych dekad. Mówił też o obowiązkach i przywilejach, jakie daje możliwość życia w wolnej ojczyźnie.

Msza w Farze.Przemarsz na Plac Wolności. Przemarsz na Plac Wolności. Przemarsz na Plac Wolności. Poddodziały na placu. Poddodziały na placu. Poddodziały na placu. Orkiestra wojskowa na placu.Wojewoda odbiera meldunek. Wojewoda przemawia.

Sygnałem do defilady pododdziałów były wystrzały z dwóch armat tzw. prawosławnych. Po paradzie na Placu Wolności stanęły zabytkowe sprzęty wojskowe. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej prowadziła punkt werbunkowy oraz organizowała dla wszystkich chętnych pokazy obsługi armaty tzw. działoczyny.

Wojewoda przy armatach historycznych. Rekonstruktor, tłum i dwie armaty historyczne. Wojewoda idzie przez plac. Wystrzały z armat.Widok orkiestry. Uczestnicy uroczystości. Uczestnicy uroczystości. DefiladaDefiladaDefiladaDefiladaZabytkowy pojazd.Zabytkowy pojazdZabytkowy pojazdZabytkowy pojazd i ułani

Niecodzienną atrakcją dla miłośników militariów była prezentacja samochodu pancernego Austin-Putiłow „Poznańczyk”. Zdobyty w maju 1920 roku przez żołnierzy z 55 Pułku Piechoty 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska samochód był pierwszym pojazdem Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych.

Zabytkowy pojazd

W centrum miasta działała też „strefa kuchni polowych”, serwująca między innymi wojskową grochówkę. Na uczestników pikniku historycznego czekały też niepodległościowe pamiątki i gadżety. Przez cały piknik na Placu Wolności TVP3 Poznań prezentowała filmy dokumentalne poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu. Park Dzieje zaprezentował plenerowy spektakl „Powstanie Wielkopolskie” - opisujący najważniejsze wydarzenia sprzed stulecia a swoje stoisko wystawił m.in. Narodowy Bank Polski.

Szczudlarz podczas spektaklu. Szczudlarz podczas spektaklu. Powstaniec podczas spektaklu.Grupa aktorów macha choragiewkami.Rodzina w strojach bamberskich.

Szczególnym finałem wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości był mapping „Wielkopolska wiktoria” - multimedialne widowisko wyświetlane na pamiętającym czasy odzyskania niepodległości gmachu Arkadii przy Placu Wolności, które w nowoczesny sposób przedstawiło historię Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenie zostało przygotowane dzięki współpracy ze spółką ENEA S.A. oraz TVP3 Poznań.

· Wieczorny koncert orkiestry wojskowej. Wieczorny koncert orkiestry wojskowej. MappingMappingMappingMapping.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 11.11.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 27.11.2018 - 14:30