Świadczenie "Dobry start". Trwa nabór wniosków

Treść archiwalna

Od momentu uruchomienia programu "Dobry start" już blisko 94 tysiące wielkopolskich rodziców złożyło drogą elektroniczną wniosek o przyznanie świadczenia dla ucznia. Według szacunków, programem w województwie zostanie objętych około 450 tysięcy dzieci.

Wyprawka dla wielkopolskich uczniów

Najnowsze dane na temat realizacji rządowego programu przedstawili w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego: wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg oraz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Łukasz Krysztofiak. "Dobry start" to wypłacane jednorazowo świadczenie w wysokości 300 złotych uczniom rozpoczynającym rok szkolny. Jest ona niezależne od dochodu rodziny. Wnioski o wypłacenie wyprawki można składać w formie elektronicznej od 1 lipca br. Najwięcej podań wpłynęło dotychczas w Poznaniu (17 275 wniosków), Kaliszu (3 068), Gnieźnie (2 806) i Pile (2 725). Wraz z początkiem sierpnia rozpocznie się przyjmowanie wniosków również w formie papierowej.

Podczas konferencji prasowej podkreślano, że program nie zmienia dotychczasowych zasad otrzymywania bezpłatnych podręczników. - Gdy przygotowujemy dzieci do rozpoczęcia roku szkolnego ważny jest zakup tornistra, wyposażenia lub stroju szkolnego. Dlatego świadczenie w wysokości 300 złotych na wyprawkę to poważne wsparcie. W tym momencie mamy złożone prawie 94 tysiące wniosków elektronicznie, co stanowi ponad 20 proc. uprawnionych do pobrania świadczenia. To bardzo dobry wynik. Zachęcamy rodziny, aby nadal składały wnioski, by w sierpniu spłynęło ich jak najwięcej, bo wtedy wyprawkę otrzymają nie później niż do 30 września - podkreślała wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Do dnia 25 lipca samorządy wypłaciły już 4 844 100 złotych w ramach programu. Rodzice mają czas na złożenie wniosku do 30 listopada br.

Nowy okres rozliczeniowy programu "Rodzina 500 plus"

Od 1 lipca w formie elektronicznej składać można także wnioski o świadczenie wychowawcze w nowym okresie rozliczeniowym programu "Rodzina 500 plus". Wnioski papierowe, podobnie jak w przypadku programu "Dobry start" będą przyjmowane od 1 sierpnia br. Złożenie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku w sierpniu sprawi, że decyzja i wypłata świadczenia nastąpi do 31 października.

Dotychczas wniosek o przyznanie świadczenia "500 plus" w nowym okresie rozliczeniowym złożyło 32 885 rodziców z Wielkopolski. Każdego miesiąca w województwie wielkopolskim wsparcie trafia średnio do 370 tys. dzieci.

Wicewojewoda udziela informacji podczas konferencji prasowej.

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 31.07.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 28.08.2018 - 10:35