W związku z trwającym przetargiem na stworzenie systemu teleinformatycznego dla ratownictwa medycznego, ogłoszonym przez MSWiA, wojewoda wielkopolski Piotr Florek zadecydował o wprowadzeniu okresu przejściowego. Maksymalnie do końca maja 2012 roku dopuszczalne będzie funkcjonowanie większej niż 5 liczby dyspozytorni medycznych.
Ewentualna redukcja liczby dyspozytorni w okresie przejściowym zależna będzie od samych dysponentów. Ci, którzy wygrają konkursy mogą w 5 rejonach operacyjnych pozostawić taką samą liczbę dyspozytorni jak ma to miejsce obecnie (31) lub ją zmniejszyć w zależności od możliwości technicznych i organizacyjnych.
W nowym systemie możliwe będzie wyłanianie podwykonawców. Zgodnie z docelowymi założeniami wojewódzkiego planu działania systemu PRM utrzymana zostanie dotychczasowa liczba 114 zespołów ratownictwa medycznego, przy jednoczesnym wyrównaniu liczby rejonów operacyjnych i dyspozytorni (5) i utworzeniu nowych miejsc wyczekiwania.
Wojewoda Piotr Florek, który przewodniczył dziś spotkaniu z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego, samorządowcami i związkami zawodowymi do końca stycznia przekaże Ministrowi Zdrowia do zatwierdzenia wojewódzki plan PRM.