"Powstanie Wielkopolskie - Rozkaz!" to tytuł wystawy, którą wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann otworzył dziś w głównym gmachu Sejmu RP. Pierwszymi gośćmi prezentacji dokumentów z czasu odzyskania przez Polskę niepodległości, które pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu byli senatorowie i posłowie. Okolicznościowe listy do uczestników wernisażu skierowali: marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz wicepremier Piotr Gliński.
"Powstanie Wielkopolskie - Rozkaz!" to opowieść o wielkopolskiej drodze do niepodległości opowiedziana w interesującej formule poprzez wybrane rozkazy dzienne Dowództwa Głównego Polskich Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim oraz wybrane fotografie z albumu Kazimierza Gregera. Jej celem jest ukazanie Powstania Wielkopolskiego jako czynu zbrojnego, który zadecydował o kształcie odrodzonego państwa polskiego. Zachowane rozkazy dzienne, w tym roku wpisane zostały na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.
Wojewoda wielkopolski zwrócił uwagę na wpływ Powstania Wielkopolskiego na historię całego kraju. - Przypominajmy, mówmy, upowszechniajmy. Naszym zadaniem jest pokazanie jak istotnym wydarzeniem było Powstanie Wielkopolskie. Służy temu również ta wystawa - mówił. Prezentacja dokumentów zorganizowana została przy współpracy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także spółki Torpol S.A. Od przyszłej środy dostępna będzie dla wszystkich zwiedzających w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Goście odwiedzili też drugą wystawę związaną ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości i przygotowaną dzięki współpracy wojewody wielkopolskiego z Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk i Fundacją Zakłady Kórnickie. Ekspozycję "Na drodze do niepodległości. Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (1918)" stworzono w 100-lecie obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego, który skupił ponad tysięczną reprezentację Polaków zamieszkałych na terenie Rzeszy Niemieckiej. To wówczas po raz pierwszy w historii Polski kobiety uzyskały prawa wyborcze i z nich skorzystały. Sejm wypowiedział się w najistotniejszych sprawach Polaków i odradzającego się Państwa Polskiego, powołał Naczelną Radę Ludową, która wyłoniła swój Komisariat. To on przejął władzę po wybuchu Powstania Wielkopolskiego i doprowadził do zjednoczenia z innymi ziemiami polskimi.
Patronat nad obiema wystawami objął Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.