Pogrzeb Nieznanego Żołnierza

Treść archiwalna

Z wielką czcią pochylamy dziś głowy przed wszystkimi, którzy stanęli do walki w godzinie próby. Przed wszystkimi obrońcami naszej Ojczyzny; przed tymi, którzy nie szczędzili swej krwi w dniach tragicznego września 1939 roku i w późniejszych latach, na tak wielu wojennych frontach - powiedział wojewoda wielkopolski Piotr Florek pod pomnikiem Armii Poznań podczas uroczystości z okazji 72. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Dokładnie o godzinie 17.00, wojewoda wspólnie z władzami samorządowymi, przedstawicielami wojska, kombatantami, harcerzami i mieszkańcami miasta uczcili pamięć milionów ofiar jednej z najstraszniejszych wojen.

Mszę świętą odprawioną w intencji pomordowanych przez ks. biskupa Zdzisława Fortuniaka w kościele św. Józefa oraz główne uroczystości pod pomnikiem Armii Poznań poprzedził pogrzeb Nieznanego Żołnierza na poznańskiej Cytadeli. Jego szczątki zostały ekshumowane w lesie w pobliżu miejscowości Wielowieś (pow. ostrowski) w listopadzie ubiegłego roku przez członków Stowarzyszenia „Pomost”. Według przekazów okolicznych mieszkańców zginął on we wrześniu 1939 roku, co potwierdzają zachowane fragmenty umundurowania. Jego grób oznaczono kamiennym krzyżem. Przez lata okupacji hitlerowcy zakazali okolicznym mieszkańcom opieki nad żołnierską mogiłą pod karą wywiezienia do obozu. Poległy żołnierz służył prawdopodobnie w kompanii zwiadowców 29. Pułku Strzelców Kaniowskich (z 25 DP), która we wczesnych godzinach pierwszego dnia wojny stoczyła we wsi Wielowieś zwycięską potyczkę ze zmotoryzowanym rozpoznaniem niemieckim.
Niestety w mogile nie odnaleziono nieśmiertelnika, zachowała się natomiast kurtka mundurowa, spodnie, buty, owijacze i relikty guzików. Zostały one odrestaurowane i wyeksponowane w Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli.

zdjęciezdjęciezdjęcie

Fotorelacja z uroczystości pogrzebowej

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 01.09.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59