W Światowy Dzień bez Papierosa odbyła się wojewódzka inauguracja kampanii społecznej "Płeć a tytoń". Wicewojewoda Przemysław Pacia wraz z wojewódzkim inspektorem sanitarnym Andrzejem Trybuszem otworzył w szpitalu ginekologiczno-położniczym na Polnej spotkanie, podczas którego wybitni neonatolodzy przedstawili wpływ dymu tytoniowego na nienarodzone dzieci.
Przyjmuje się, że w Polsce pali od 26 do 37% kobiet w ciąży. Badania potwierdzają, że palenie zwiększa pięciokrotnie ryzyko przedwczesnego porodu, rośnie też zagrożenie poronienia czy pęknięcia błon płodowych. Rokrocznie rodzi się w kraju blisko 100 000 dzieci, które podczas ciąży matki narażone były na tzw. bierne palenie. U wielu z tych niemowląt rozwijają się choroby układu oddechowego czy częściej występuje ADHD.
Celem kampanii jest dostarczenie informacji o ryzyku, z jakim wiąże się ekspozycja na dym tytoniowy i promocja zdrowego stylu życia. Podczas inauguracji, profesor Jan Gadzinowski i doktor Jan Manzela przedstawili też założenia projektu „Kiedy palisz, Twoje dziecko też pali”, pilotażowego indywidualnego programu edukacyjnego, który jeszcze w tym roku ma objąć swym działaniem przyszłych rodziców i dzięki temu zapobiec biernemu paleniu tytoniu przez noworodki i niemowlęta w pierwszym roku życia.