Edukacja, ochrona środowiska i wzmacnianie roli kobiet w życiu społecznym – to trzy główne obszary, którym chce poświęcić swoją działalność nowa wojewoda wielkopolska. Premier Donald Tusk, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, powołał z dniem 28 grudnia 2023 r. Agatę Sobczyk na stanowisko wojewody wielkopolskiego. Jest ona pierwszą kobietą obejmującą to stanowisko.
W swój pierwszy dzień pracy nowa przedstawicielka rządu w województwie wielkopolskim przyjechała do pracy autobusem. Jak sama mówi, sprawy ekologii i ochrony środowiska są jej szczególnie bliskie. Podczas konferencji prasowej przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wojewoda Agata Sobczyk mówiła o swoich planach i priorytetach, jakie wyznacza jako przedstawicielka rządu w województwie wielkopolskim.
– Chcę państwa zapewnić, że będzie to urząd otwarty, przyjazny dla wszystkich obywateli i obywatelek, niezależnie od ich poglądów – mówiła wojewoda. – W swojej dotychczasowej pracy stawiałam zawsze na relacje i na zespół. Będzie to niezmiennie mój model pracy w tym miejscu jako wojewody, czyli reprezentantki naszego rządu – dodała.
Wojewoda podkreśliła, że w ramach pełnionej funkcji będzie stawiać przede wszystkim na relacje z samorządem, z organizacjami samorządowymi, z reprezentantami kultury, biznesu oraz oświaty. Jej celem jest również wniesienie do urzędu empatycznej perspektywy. Jak sama podkreśla, jako przewodnicząca Stowarzyszenia Polska 2050 w Poznaniu i w Wielkopolsce przez ostatnie lata była blisko zwykłych spraw ludzi, stąd ta empatia jest dla niej szczególnie ważna.
– Zapewnienie Wielkopolankom i Wielkopolanom harmonii społecznej, spokoju i przede wszystkim bezpieczeństwa będzie dla mnie i mojego zespołu najważniejszą misją, jak również dla urzędników pracujących w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim – mówiła wojewoda Agata Sobczyk.
Nowa wojewoda urodziła się w Gostyniu, następnie mieszkała w Skórzewie, a aktualnie zamieszkuje w Poznaniu. Z wykształcenia jest ekonomistką. Uzyskała tytuł licencjata z zarządzania przedsiębiorstwami, a następnie kontynuowała studia magisterskie z biznesu międzynarodowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Uzyskała także dyplom z zakresu zarządzania (Diploma of Management) uzyskany w City Institute w Sydney w Australii. Dotychczas pracowała w placówkach dyplomatycznych w Sydney oraz w Dublinie. Zajmowała się również tworzeniem strategii rozwoju polskich firm na rynkach niemieckim i brytyjskim w amerykańskim e-commerce. Po powrocie do Polski poświęciła się pracy społecznej jako liderka Stowarzyszenia Polska 2050 w Poznaniu, w którym tworzyła i kierowała zespołami dla wspólnych inicjatyw społecznych, ekologicznych i politycznych.