Parada Cabrio przejechała ulicami Poznania

Treść archiwalna

Sto kabrioletów przystrojonych w biało-czerwone flagi ruszyło w paradzie ulicami Poznania, aby wspólnie obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Miłośnicy aut bez dachu w ten wyjątkowy sposób uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego.

Zanim kabriolety na czele z repliką Rolls Royce’a Silver Ghost z 1907 roku ruszyły w paradzie, przed gmachem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli instytucji publicznych oraz Wielkopolan. – Pamiętajmy, że ten szczególny czas, czas wielkich narodowych rocznic, kiedy patrzą na nas architekci, ojcowie niepodległości: marszałek Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, generał Józef Haller to dana nam niepowtarzalna szansa bycia razem, jednoczenia naszej wspólnoty wolnych Polaków pod biało-czerwoną flagą niezależnie od poglądów i bieżących sporów. Nie wolno nam tej szansy zmarnować! – mówił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann w przemówieniu. Podczas uroczystości koncert zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

Następnie uczestnicy Dnia Flagi przenieśli się na parking Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Kościuszki skąd wystartowała parada kabrioletów. Przybrane w symbole narodowe auta ruszyły trasą wzdłuż alei Niepodległości, ulic Północnej, Garbary, Królowej Jadwigi, przejeżdżając obok Pomnika Powstańców Wielkopolskich i ostatecznie wracając na parking urzędu, gdzie na uczestników wspólnej zabawy czekało „miasteczko cabrio”. Poznaniacy obok zabytkowych pojazdów, takich jak Rolls-Royce i Cadillac, mogli podziwiać także współczesne modele aut, którymi użytkownicy jeżdżą na co dzień.

W miasteczku na uczestników zabawy czekał szereg wyjątkowych atrakcji. Na stanowisku obecnej podczas wydarzenia Poczty Polskiej pojawiły się okolicznościowe pocztówki opatrzone stemplem z datownika powstałego specjalnie na okoliczność poznańskich obchodów Dnia Flagi. Z kolei atrakcje dla dzieci przygotował partner wydarzenia Skoda Auto Lab. Największym powodzeniem cieszyły się kolorowanki oraz możliwość narysowania ulubionego kabrioletu na płycie parkingu urzędu wojewódzkiego. Autorzy najlepszych prac otrzymali z rąk wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna upominki.

Kulminacyjnym punktem obchodów Dnia Flagi było rozstrzygnięcie plebiscytu na najpiękniej udekorowany kabriolet. Zwycięzcą głosowania Poznaniaków okazał się Jerzy Golba, właściciel srebrnego Rolls-Royce’a, który w paradzie wyruszył z numerem pierwszym na przedniej szybie. Nagrodą w plebiscycie był model samochodu pancernego Peugeot AC 1918. Świętowanie Dnia Flagi nie mogło jednak obyć się bez tortu przystrojonego w logo wojewódzkich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego.

Parada „100 kabrioletów na 100-lecie niepodległej” odbyła się przy wsparciu Cabrio Poland, jako współorganizatora oraz Totalizatora Sportowego, właściciela marki Lotto, jako głównego sponsora.

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 02.05.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 25.05.2018 - 08:25