Ogólnopolski konkurs kulinarny w Pniewach - Bitwa Regionów

Treść archiwalna

Wielkopolski wojewoda Michał Zieliński, wraz z lokalnymi organizacjami społecznymi i kulturalnymi, wziął udział w wydarzeniu, które ma na celu nie tylko promowanie polskiej kuchni regionalnej, folkloru czy promocji rodzimej żywności, ale także budowanie wspólnoty i pokoju. Bitwa Regionów to niezwykłe widowisko, które skupia się na polskiej kulturze, z ukierunkowaniem na dzieci i integrację rodzin poprzez muzykę i taniec.

Graj żuczku graj! - tytuł spektaklu, który jest zarówno zabawą z Kresów, jak i zaproszeniem do bliższego poznania kultury ukraińskiej. Widowisko łączy tradycyjne ukraińskie pieśni, tańce i opowieści, a wszystko to towarzyszyło dźwiękom skrzypiec, bębna obręczowego oraz cymbałów huculskich. Poprzez tę podróż przez polskie i ukraińskie podwórka, lasy i łąki, uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć wspólnoty i braterskiej jedności.

Kontynuacją spektaklu była tradycyjna potańcówka dla rodzin, która ma na celu integrację i zabawę. Wykorzystując instrumenty takie jak skrzypce, cymbały huculskie i bęben obręczowy, uczestnicy mogli doświadczyć żywiołowego charakteru muzyki ukraińskiej. Tańce zarówno korowodowe, jak i taniec w parach, czy też tańce łączące całą społeczność, będą animowane na żywo. Tego rodzaju interakcje i wspólna zabawa budują poczucie wspólnoty i jedności, a także kładą nacisk na wartość spędzania czasu z rodziną.

W konkursie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich, które reprezentowały swoje regiony. Celem konkursu było wyłonienie najlepszego dania, biorąc pod uwagę smak, prezentację i wystrój stoiska. Komisja konkursowa, w której skład wchodzili eksperci kulinarni, oceniła każde danie z uwzględnieniem tych kryteriów. Poza tym, goście oraz wszyscy odwiedzający mieli okazję skosztować przygotowanych dań, co dodatkowo wprowadziło w atmosferę wspólnej degustacji i wymiany kulinarnych doświadczeń.

Bitwa Regionów to nie tylko spotkanie kulturalne, ale także inicjatywa profilaktyczna. Profilaktyka jest działaniem mającym na celu zapobieganie problemom, zanim się pojawią. W ramach wydarzenia, organizatorzy skupili się na trzech poziomach profilaktyki: uniwersalnej, selektywnej i wskazującej. Oferowane były różne strategie, takie jak strategie informacyjne, edukacyjne, alternatywne i interwencyjne, które mają na celu redukcję wpływu czynników ryzyka.

Dla zainteresowanych tematem uzależnień i profilaktyki, w namiocie GKPiRPA (Głównego Komitetu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) była możliwość porozmawiania z członkami komitetu, uzyskania ulotek oraz zrobienia sobie zdjęcia z maskotką Wielkopolskiej Policji - sierżantem Pyrkiem. Uczestnicy mogli również spróbować pokonania kilkunastu metrów w alkogoglach - specjalnych okularach, które symulują postrzeganie rzeczywistości po spożyciu dużej ilości alkoholu.

Bitwa Regionów to niezwykłe wydarzenie, które nie tylko promuje polską kulturę i rodzimą kuchnię, ale również skupia się na budowaniu wspólnoty i zapobieganiu problemom. Poprzez muzykę, taniec i inicjatywy profilaktyczne, wojewoda Michał Zieliński oraz organizatorzy stawiają na wzajemne zrozumienie, integrację i wspólną zabawę. Jest to doskonała okazja dla wszystkich, aby kultywować tradycje i spędzić miły czas z rodziną.

Autor: Kamil Pacholczyk
Data utworzenia: 15.07.2023
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 13.11.2023 - 07:26