- To dla mnie wielki zaszczyt, że możemy gościć dziś i należnie uhonorować człowieka renesansu, naukowca i osobę o wielkim sercu - profesora Jerzego Albrychta - tymi słowami wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg powitała uczestników uroczystości, podczas której minister Adnrzej Dera odznaczył wybitnego matematyka przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Profesor Jerzy Albrycht urodził się w 1924 roku we Lwowie. Jest ostatnim z żyjących matematyków związanych ze słynną lwowską szkołą matematyczną. - Uważam za swoje wielkie szczęście, że spotkałem na swojej drodze życia profesora Stefana Banacha, jednego z przedstawicieli grupy genialnych naukowców z Lwowa - mówił profesor Albrycht. Po wojnie podjął pracę na Uniwersytecie Poznańskim (później - im. Adama Mickiewicza) w katedrze profesora Władysława Orlicza z Lwowa. Z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza i Politechniką Poznańską związany był aż do przejścia na emeryturę. - Jestem zaszczycony, że zostałem przyjęty do małej ojczyzny - Poznania - tak profesor podsumował spędzony w stolicy Wielkopolski czas, który upłynął od momentu, gdy musiał opuścić Lwów.
W swojej karierze naukowej nie tylko sam przyczynił się do rozwoju matematyki, ale wykształcił też pokolenia naukowców - 22 doktorów czy 300 magistrów. Brał udział w licznych konferencjach naukowych, współpracował ze specjalistycznymi wydawnictwami i czasopismami. Jest wielokrotnie nagradzanym specjalistą, zajmującym się tematyką obiektów rozmytych.
Profesor Albrycht ma bardzo liczne zainteresowania - zna hebrajski i aramejski, konsultuje książki o Kresach Wschodnich. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych i społecznych, powołał też do życia Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Poznaniu.
Lwowska szkoła matematyczna, którą reprezentuje, to polska szkoła naukowa działająca w dwudziestoleciu międzywojennym we Lwowie, skupiona wokół Stefana Banacha i Hugona Steinhausa. Specjalizowała się w analizie funkcjonalnej, wydawała „Studia Mathematica”, wykształciła wybitnych matematyków, którzy kontynuowali kariery naukowe na całym świecie.