Odznaczenia z okazji 600-lecia Miasta Dąbie dla zasłużonych mieszkańców regionu

Treść archiwalna

Trwające obchody 600-lecia Miasta Dąbie stały się okazją do odznaczenia najbardziej zasłużonych dla regionu mieszkańców. Aktu dekoracji dokonali  Minister - Członek Rady Ministrów, sekretarz Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, Poseł na Sejm RP Zbigniew Hoffmann oraz I Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska.

W ten sposób uhonorowano osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz wyjątkowo sumiennie wykonujące swoje obowiązki wynikające z pracy zawodowej. Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy zostały przyznane: Brązowy Krzyż Zasługi oraz Medale Złoty, Srebrny i Brązowy za Długoletnią Służbę. Z kolei decyzją I Wicewojewody Wielkopolskiego Anety Niestrawskiej przyznano Medale im. Witolda Celichowskiego.

Brązowym Krzyżem Zasługi - za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej – odznaczony został Wacław Leszek Zwoniarkiewicz, od 1994 r.  Radny Rady Miejskiej w Dąbiu, trzeci raz pełni funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dąbiu. Od 50 lat pełni rolę Lekarza Weterynarii na terenie Gminy Dąbie.  Dzięki jego zaangażowaniu udało się zrealizować wiele inicjatyw mających wpływ poprawę życia i komfortu życia mieszkańców.

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę - za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków  wynikających z pracy zawodowej – odznaczona została Dorota Włodarska, od 1990 r. tworząca struktury Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbiu, gdzie później objęła stanowisko kierownika ośrodka. W latach 1996-1997 była współzałożycielem ośrodka wsparcia – Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbiu, w 1997 została kierownikiem ŚDS, którym od lat świetnie zarządza.

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę - za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków  wynikających z pracy zawodowej - otrzymała Monika Szymanowska,  wiceburmistrz Miasta Dąbie, jednocześnie dyrektor ds. administracyjnych.

Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę - za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków  wynikających z pracy zawodowej – odznaczeni zostali:

- Agnieszka Katarzyna Jabłońska, inspektor w Urzędzie Miejskim w Dąbiu, współtworzy i prowadzi Klubu Honorowych Dawców Krwi w Dąbiu;

- Magdalena Lasota-Konopińska, inspektor w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dąbiu. Jednocześnie od 2012 r. pełni funkcję członka Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie;

- Dorota Nowosielska,  inspektor w Urzędzie Miejskim w Dąbiu.

Z okazji wspaniałego jubileuszu sześćsetlecia nadania Miastu Dąbie praw miejskich gratulacje i najlepsze życzenia włodarzom oraz mieszkańcom złożyła wicewojewoda Aneta Niestrawska.  

- Przez sześć wieków Dąbie rozwijały pokolenia, które znalazły tu swoje miejsce na ziemi. Kilkusetletnia historia miejscowości jest dowodem na to, że współpraca i jedność pozwalają na stały rozwój. Siłą miasta byli i są jego aktywni, dzielący wspólne wartości obywatele. Jestem pełna uznania dla wszystkich, którzy pamiętając o bogatej tradycji Dąbia, inwestują swój talent, pracowitość i wysiłek w przyszłość tego wyjątkowego miejsca - powiedziała.

Decyzją I Wicewojewody Wielkopolskiego Anety Niestrawskiej Medale im. Witolda Celichowskiego przyznano:

- Marii i Kazimierzowi Bilińskim, małżeństwo stanowi wzór dla młodych z uwagi na wzajemny szacunek, oddanie tradycji oraz patriotyzm. W 2020 r. państwo Bilińscy świętowali 50. rocznicę ślubu, otrzymując z tej okazji Medal za długoletnie pożycie małżeńskie przyznany przez Prezydenta RP.  Para doczekała się 13 dzieci i 20 wnuków, dla których ważne jest poszanowanie rodziny i umiłowanie wsi;

- Adamowi Grabowskiemu, z wykształcenia artysta malarz, dekorator, od 2008 roku pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Miasta Dąbie, które działa popularyzując lokalną historię, ocalając od zapomnienia ważne historycznie wydarzenia i  miejsca.

Dąbie w poczet miast włączył w 1423 roku Władysław Jagiełło. Miejscowość, a przede wszystkim tworząca ją społeczność, przetrwały wichry historii, wierząc, że warto budować tu dom, w którym dorastać będą kolejne pokolenia. Obchody 600-lecia uzyskania praw miejskich uświetniło seminarium naukowe oraz występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Odznaczenia z okazji 600-lecia Miasta Dąbie dla zasłużonych mieszkańców regionuOdznaczenia z okazji 600-lecia Miasta Dąbie dla zasłużonych mieszkańców regionuOdznaczenia z okazji 600-lecia Miasta Dąbie dla zasłużonych mieszkańców regionuOdznaczenia z okazji 600-lecia Miasta Dąbie dla zasłużonych mieszkańców regionuOdznaczenia z okazji 600-lecia Miasta Dąbie dla zasłużonych mieszkańców regionuOdznaczenia z okazji 600-lecia Miasta Dąbie dla zasłużonych mieszkańców regionuOdznaczenia z okazji 600-lecia Miasta Dąbie dla zasłużonych mieszkańców regionuOdznaczenia z okazji 600-lecia Miasta Dąbie dla zasłużonych mieszkańców regionuOdznaczenia z okazji 600-lecia Miasta Dąbie dla zasłużonych mieszkańców regionuOdznaczenia z okazji 600-lecia Miasta Dąbie dla zasłużonych mieszkańców regionuOdznaczenia z okazji 600-lecia Miasta Dąbie dla zasłużonych mieszkańców regionu

Autor: Jarosław Władczyk
Data utworzenia: 20.09.2023
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 11.01.2024 - 11:25