Są wśród nich osoby, które od lat kultywują pamięć o polskich bohaterach. Inni pomagają w rozwiązywaniu trudnych problemów dotykających dzieci i młodzież lub są zaangażowani w organizację akcji charytatywnych bądź wydarzeń kulturalnych. Łączy ich konsekwencja w działaniu i poświęcenie dla drugiego człowieka. W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych dla wybitnych Wielkopolan. Aktu dekoracji dokonał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przyznano złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz za Długoletnią Służbę. Każda z wyróżnionych w ten sposób osób wykorzystuje swoje umiejętności, czas i wiedzę dla dobra innych, a także Ojczyzny. – Składam najwyższe wyrazy najgłębszego szacunku dla państwa sumienności i bezinteresowności, które są bezcennym wkładem w rozwój naszego regionu. Wszystkim, którzy dokładają swoją cząstkę do tego wielkiego, wspólnego dzieła, dziękuję! – powiedział do zgromadzonych w sali sesyjnej wojewoda Zieliński.
Warto zaznaczyć, że Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne zasługi w działalności państwowej, publicznej, społecznej oraz pracy naukowo-dydaktycznej – pośmiertnie został odznaczony prof. Zbigniew Woźniak. Socjolog, profesor Wydziału Socjologii UAM, były podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który był twórcą programów i analiz z zakresu polityki społecznej, autorem wielu publikacji naukowych, jak i cenionym nauczycielem akademickim. W pracy naukowej specjalizował się w zakresie gerontologii, pracy socjalnej, socjologii medycyny i socjologii rodziny.
Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowani zostali m.in. Krystyna Andrzejewska, działaczka społeczna i związkowa, w latach 80 kolportowała prasę związkową i książki niezależnego obiegu. Ponadto Tadeusz Zdzisław Kierys, założyciel i fundator Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii oraz Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, które edukują rodziców i pomagają w rozwiązywaniu trudnych problemów dotykających dzieci i młodzieży. Barbara Jadwiga Miczko-Malcher, poznańska dziennikarka, publicystka, reporterka społecznie zaangażowana w opisywanie polskiej historii, a także Maria Zofia Zawadzka, działaczka społeczna i edukacyjna, patriotka, przewodnicząca Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej oraz członek założyciel Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W ten wyjątkowy sposób odznaczeni zostali również pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Koninie, pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Koninie, pracownicy Urzędu Miejskiego i Gminy, a także Starostwa Powiatowego w Środzie Wielkopolskiej oraz pracownicy Ośrodka Adaptacyjnego RODAK w Środzie Wielkopolskiej.