Odsłonięcie tablicy w Pleszewie

Treść archiwalna

Wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia wziął udział w poświęceniu i odsłonięciu tablicy pamiątkowej ku czci delegatów z Powiatu Pleszewskiego i Obwodu Dobrzyckiego na Polski Sejm Dzielnicowy. Umieszczona na Murze Pamięci przy kościele Ścięcia św. Jana w Pleszewie tablica ma przypominać o wybranych na wiecach 15 reprezentantach, którzy wspólnie z innymi przedstawicielami uczestniczyli w obradach jednoizbowego parlamentu, zwołanego w Poznaniu w grudniu 1918 roku.

W 90. rocznicę spotkania wspominano w kościele farnym delegatów, którzy podczas debaty w kinie Apollo dyskutowali o tworzącym się państwie polskim. Wicewojewoda podkreślał troskę władz samorządowych powiatu pleszewskiego o upamiętnienie wydarzeń historycznych i zasłużonych obywateli z okresu walk o niepodległość Polski. Przypomniał, że 11 listopada na budynku Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu została odsłonięta tablica rodowitego pleszewianina – płk. Ludwika Bociańskiego, powstańca wielkopolskiego i ostatniego wojewody poznańskiego przed II wojną światową. Tablicę ufundowały władze powiatu pleszewskiego.

Bezpośrednio po spotkaniu w Pleszewie, wicewojewoda Przemysław Pacia pojechał do Dobrzycy, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka. W ostatnią niedzielę listopada, po raz 18 w rodzinnej miejscowości byłego premiera rządu emigracyjnego odbyły się Zaduszki Mikołajczykowskie. Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter z uwagi na 90. rocznicę odzyskania niepodległości i przypomnienie udziału Mikołajczyka w walkach powstańczych.

W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku Stanisław Mikołajczyk uczył się i pracował w Dobrzycy oraz pobliskich miejscowościach. Zakładał tam pierwsze organizacje rolnicze i młodzieżowe. W latach 1943-44 był premierem rządu emigracyjnego, a przez następne dwa – wicepremierem Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W 1945 r. został prezesem PSL. Zmuszony do wyjazdu z kraju, wyemigrował do USA. Zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. Jego prochy, sprowadzone do kraju kilka lat temu, spoczywają na cmentarzy zasłużonych w Poznaniu.

zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 04.12.2008
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58