Działanie niewielkich, kilkucentymetrowych przedmiotów, które od poniedziałku znajdują we wszystkich punktach paszportowych w województwie wielkopolskim i umożliwiają pobieranie odcisków palców zdominowało tematykę dzisiejszej konferencji, zorganizowanej przez wicewojewodę Przemysława Pacię. Już od trzech dni funkcjonuje nowy system – pobierane odciski stanowią, po owalu twarzy, drugi element biometrii.
Paszporty biometryczne w sposób wiarygodny określają związek pomiędzy dokumentem a jego posiadaczem. Wicewojewoda zapewniał, że sam proces pobierania odcisków palców wskazujących trwa maksymalnie dwie minuty, trwale zwiększa poziom zabezpieczania dokumentu i chroni między innymi przed kradzieżą tożsamości czy fałszerstwem. Czas oczekiwania na wydanie paszportu oraz opłaty nie uległy zmianie a dotychczas wydane paszporty pozostają ważne do wyznaczonej daty.
Procedura jest bezbolesna, prosta i przeprowadzana dotykowo – bez użycia jakichkolwiek farb czy pigmentów. Odciski palców zakodowane są w warstwie elektronicznej paszportu (czipie) jako element identyfikacji, nie są widoczne w dokumencie i nie są gromadzone w ewidencjach. Osoby, które jako pierwsze złożyły wnioski z odciskami palców, otrzymają paszporty 20 lipca – przekazała Iwona Makowska-Chudzicka, zastępca dyrektora Wydziały Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców.
Wicewojewoda Pacia zapowiedział, że jeszcze w tym roku rozpocznie się adaptowanie sali przy placu Wolności zajmowanej dotychczas przez oddział banku na potrzeby punktu obsługi paszportów. Dziennie w Poznaniu przyjmowanych jest trzysta wniosków. Wprowadzenie do paszportu drugiej cechy biometrycznej jest konsekwencją wdrożonego 28 sierpnia 2006 roku systemu zapisywania owalu twarzy. Obowiązek wprowadzenia paszportów biometrycznych został nałożony na Polskę wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej.