Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przy współpracy z ZE PAK S.A. i lokalnymi samorządami prowadzi zadania na rzecz zwiększenia retencji w tym regionie, który odczuwa największe deficyty wodne w kraju. Przebieg realizacji tych inwestycji omówiono w trakcie konferencji pt. „Ochrona wód we wschodniej Wielkopolsce”, która odbyła się w Wilczynie. W wydarzeniu udział wzięła I Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska.
Przede wszystkim należy tu wskazać środkową i wschodnią część Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz zachodnią część Pojezierza Kujawskiego, czy rejon Poznania i Piły. Tak niekorzystna sytuacja wynika to z wielu czynników, są to m.in. niskie opady deszczu, zwiększone parowanie wody, wieloletnia działalność górnicza i energetyczna oraz bardzo duże pobory wód podziemnych.
Projekt zakłada odtworzenie zasobów wodnych rzek i pojezierzy, a także utworzenie nowych zbiorników wodnych w miejsce wyrobisk pokopalnianych.
- To bezprecedensowe porozumienie. Dzięki realizacji założeń możliwe będzie zwiększenie retencji o blisko 1 mld m3 wody na obszarze ponad 3 tys. km2. Zaplanowano realizację 25 zadań inwestycyjnych i utrzymaniowych. Przewidywany budżet całego programu to około 120 mln zł – przypomniała wicewojewoda Aneta Niestrawska.
Zadania tego rodzaju cechują się różnorodnością i wielofunkcyjnością uwarunkowaną panującymi warunkami środowiskowymi oraz atmosferycznymi, z zachowaniem zasad ochrony środowiska. Plaża w Wilczynie jeszcze nigdy nie była taka szeroka, w czasie 20 lat poziom jeziora obniżył się o 6 m. Problem jest niedobór wody, mała ilość opadów powoduje niskie plony dla rolników, a w przypadku Wilczyna spadek atrakcyjności pod kątem turystycznym, ze względu na znajdujące się atrakcje wodne w regionie.
Tematami sesji referatowych było poruszenie niezwykle ważnych kwestii o tematyce „Kształtowania jakości wód powierzchniowych i podziemnych w kontekście działań realizowanych przez samorządy i instytucje rządowe”. W ramach programu były poruszane m.in. tematy takie jak: działania związane z ochroną wód na obszarze dorzecza Odry, stan ekologiczny jezior, ochrona jezior poprzez właściwe kształtowanie stref przybrzeżnych, znaczenie i zarządzanie zbiornikami tworzonymi w ramach rekultywacji wyrobisk końcowych. W ramach drugiej sesji referatowej pod nazwą „Poprawa dostępności zasobów wodnych w rejonie wschodniej Wielkopolski” poruszano sprawy takie jak: retencja w krajobrazie rolniczym, odbudowa zasobów wodnych w regionie eksploatacji górniczej PAK KWB Konin na zachód od Kleczewa, działania zwiększające retencję w zalewni Warcicy i w strefie oddziaływania odkrywki węgla brunatnego Drzewce oraz możliwości wykorzystywania zasobów wodnych rzeki Warty i zbiornika Jeziorsko.