71 lat temu w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne zamordowały przywódców IV Zarządu Wolność i Niezawisłość.
Wśród nich był pochodzący z wielkopolskiego Kwilcza ppłk. Łukasz Ciepliński ps. „Pług” oraz jego towarzysze broni: mjr. Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec.
Podczas dzisiejszych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu, władze samorządowe oraz przedstawiciele instytucji historycznych upamiętnili żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia .
Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do solidarnościowego zrywu – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierzy Niezłomnych, żołnierzy, którzy nie złożyli broni po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną oraz wszystkich tych, którzy działali w łączności, wywiadzie, zapewniali schronienie – było ponad pół miliona. Ostatni z wyklętych – Józef Franczak ps. „Laluś” zginął w 1963 roku.
- Kłaniamy się przed Wami, Niezłomni Bohaterowie, kłaniamy się z trwogą i wiarą, że nigdy więcej nasza Ojczyzna nie będzie zmuszona oddawać krwi swych dzieci. Zwracamy się ku pozostawionemu przez Was Dziedzictwu, przyrzekając, że zarówno kultywowanie pamięci o Was, jak i gotowość walki w obronie najwyższych wartości jest naszym obowiązkiem i jednym z elementów bezpiecznej przyszłości - mówił podczas uroczystości wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Prezydent Lech Kaczyński korzystając ze swego konstytucyjnego uprawnienia do inicjatywy ustawodawczej, w 2010 roku złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego, które będzie obchodzone w dniu 1 marca każdego roku. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.