Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Treść archiwalna

„A więc wojna…” te pamiętne słowa wypowiedziane przez speakera Polskiego Radia 1 września 1939 roku rozbrzmiały między innymi w wielkopolskich radioodbiornikach 84 lata temu. Wszystkim walczącym oraz poległym Wielkopolanom w kampanii wrześniowej poświęcony jest pomnik Armii „Poznań”. To tam oddano dziś hołd wszystkim bohaterom, którzy we wrześniu 1939 roku z bronią w ręku stanęli do walki w obronie ojczyzny. Gospodarzem uroczystości upamiętniających wybuch II wojny światowej był wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej w bazylice św. Józefa. Następnie uczestnicy nabożeństwa wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod Pomnik Armii „Poznań”, gdzie odbyły się główne uroczystości rocznicowe z ceremoniałem wojskowym. Pamięć ofiarom wojny złożył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wraz z towarzyszącymi mu kombatantami, parlamentarzystami oraz samorządowcami.

– Dziś, z perspektywy minionych lat możemy stwierdzić bez wątpienia, że był to także najbardziej dramatyczny czas w dziejach naszego kraju, kiedy to państwo i jego obywatele zostali wtłoczeni w bezwzględne zmagania dwóch totalitaryzmów - niemieckiego i sowieckiego. Wówczas Polacy walczyli już nie tylko o odzyskanie niepodległości i suwerenności państwa, ale o przetrwanie – mówił wojewoda Michał Zieliński w swoim wystąpieniu. – Gdy porównamy zaangażowanie krajów i społeczeństw w II wojnę światową, nie znajdziemy takiego państwa, jak Polska i takiego narodu, jak Polacy, których wkład w zwycięstwo nad III Rzeszą byłby tak wyjątkowy i znaczący  – dodał.

Wojewoda podkreślił również znaczenie materialnej wysokości niewyrównanych krzywd w relacjach z Niemcami. Jak mówił w rządowym raporcie ich łączną wartość oszacowano na ponad 6 bilionów złotych, dodając, że uwzględniając to, że ubiegłoroczny budżet Polski przekroczył trochę pół biliona, na odbudowę po wojnie nasze państwo pracowałoby ponad 12 lat, nie wydając ani złotówki na inne cele.

– Dla sprawców jednak, ale także niektórych środowisk w Polsce, samo mówienie o tym, upominanie się o sprawiedliwość, o wyrównanie i zadośćuczynienie, jest niewygodną prawdą, którą woleliby przemilczeć. Nie możemy na to pozwolić. Dzień dzisiejszy jest właśnie tym, w którym musimy o tym mówić, bo wspominamy wszystkich tych, którzy poświęcili swoje życie, aby wolna Polska mogła istnieć – mówił wojewoda.

Kompanie honorowe wystawiły służby mundurowe oraz harcerze. Hołd oddano salwą honorową, apelem pamięci i wspólną modlitwą. Pod pomnikiem złożono także kwiaty i zapalono znicze.

Polskie siły zbrojne są systematycznie powiększane i wyposażone w najnowocześniejszą broń. Równocześnie rozbudowywane są struktury Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednym z priorytetów polskiego rządu jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego we wszystkich rodzajach sił zbrojnych do ok. 300 tys. żołnierzy w ciągu kilku lat. Będzie to ok. 250 tys. żołnierzy zawodowych i ok. 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przemowa wojewody wielkopolskiegoSłużby mundurowe podczas obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowejSalwa honorowaZłożenie  wiązanki kwiatów przez wojewodę i wicewojewodęZłozone wiązanki i znicze pod pomnikiem

Autor: Piotr Kotecki
Data utworzenia: 01.09.2023
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 13.11.2023 - 07:27