67 lat temu Polacy, robotnicy poznańskich fabryk, po raz pierwszy odważyli zaprotestować przeciwko władzy ludowej. Domagali się szacunku i godnych warunków życia. Ich opór krwawo stłumiono. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 58 osób, rannych było ponad 600. W obchodach tej wyjątkowej w historii naszego kraju rocznicy udział wzięli wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wraz z I wicewojewodą Anetą Niestrawską i II wicewojewodą Beatą Maszewską, jak również Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk oraz Poseł na Sejm RP dr Bartłomiej Wróblewski.
Protest rozpoczął się o godz. 6.00 28 czerwca 1956 r. Do pracy nie przystąpiła załoga W3 Zakładów Cegielskiego w Poznaniu, wówczas Zakładów im. Stalina. Robotnicy początkowo zorganizowali spontanicznie demonstrację uliczną, która szybko przerodziła się w strajk generalny. To tu rozpoczęły się obchody 67. rocznicy Czerwca '56. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński złożył przed bramą Fabryki Pojazdów Szynowych wiązankę kwiatów, symbolizującą pamięć i szacunek dla tych, którzy walczyli o swoje prawa. Kwiaty i znicze składane były następnie przed tablicami upamiętniającymi robotnicze powstanie jego bohaterów m.in. na skwerze im. Trzech Tramwajarek przy Dąbrowskiego, czy też przy dawnej zajezdni MPK przy ul. Gajowej.
O godzinie 11.00 uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 Czerwca 1956 r. przy ul. Kochanowskiego. W trakcie tego wydarzenia list napisany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odczytał minister Andrzeja Dera.
- Przesłanie 1956 roku stało się inspiracją dla wielu późniejszych wystąpień. Echa Poznańskiego Czerwca wracały w marcu’68, grudniu’70, czerwcu’76, sierpniu’80, by w końcu doprowadzić do przełomu 1989 roku. Na każdym z tych historycznych przystanków w polskiej drodze do wolności stawali ludzie pracy, którzy swoją bezkompromisowością oraz stanowczością systematycznie kruszyli partyjny beton. Jednym ze źródeł dzisiejszej suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej jest testament robotników Poznania. My, współcześni zawdzięczamy im dziedzictwo wartości, na których dziś budujemy wolną, otwartą i bezpieczną Polskę – napisał prezydent Andrzej Duda.
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera został wyróżniony Krzyżem "Za wolność, prawo i chleb" za walkę o zmiany demokratyczne w Polsce. Odznaczanie przyznał ministrowi Związek Kombatantów i Uczestników Poznańskiego Czerwca 1956.
Ważnym punktem programu obchodów było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W imieniu wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego wicewojewoda Aneta Niestrawska odczytała list, w którym podkreślono znaczenie tych wydarzeń dla historii Polski oraz wdzięczność dla tych, którzy nieśli ofiary w walce o wolność i sprawiedliwość.
Odgłos syren alarmowych rozpoczął tradycyjnie główne uroczystości rocznicowe przed Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56. Na pl. Adama Mickiewicza zgromadzili się przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, służb mundurowych, członkowie Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska, związkowcy z poznańskich firm oraz poznaniacy. W imieniu szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jana Józefa Kasprzyka - wojewoda wielkopolski Michał Zieliński uhonorował medalami "Pro Patria" czterech uczestników Poznańskiego Czerwca: Lecha Dobę, Lecha Frohmberga, Zdzisława Glapiaka i Zbigniewa Krysztofiaka.
- Pamiętny Czerwiec 1956 roku ma w naszej historii także wymiar symboliczny, zamyka bowiem etap zbrojnych zmagań w obronie naszej wolności. Wystąpienie Poznaniaków zapowiadało jednocześnie przejście do nowych form walki z reżimem komunistycznym, w których kluczową rolę będą odgrywać strajki z masowym udziałem robotników wielkich zakładów przemysłowych. Droga ta zawiedzie nas do powstania ,,Solidarności" i wolnej, demokratycznej Ojczyzny - możemy przeczytać w liście ministra Kasprzyka. Odznaczenia zostały przyznane za wybitne zasługi dla ojczyzny i udział w tych historycznych wydarzeniach.
Obecny na pl. Mickiewicza Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność", przekazał publicznie informację od marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, która zadeklarowała mu że Zakłady Cegielskiego staną się częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Obchody wydarzeń Czerwca 1956 w Poznaniu były ważnym momentem refleksji nad przeszłością, ale także okazją do uhonorowania pamięci tych, którzy walczyli o lepszą przyszłość. Dla wielu uczestników było to również przypomnienie, że warto dążyć do sprawiedliwości i wolności we współczesnym świecie.